11. srpna 2018 10:46, aktualizováno  19:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V rybníku Nesyt uhynulo možná až 100 tun ryb, škody jsou podle odhadu milionové

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
V rybníce byli z 90 procent kapři, ale i candáti, sumci, štiky a úhoři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V rybníce byli z 90 procent kapři, ale i candáti, sumci, štiky a úhoři. | foto: ČTK

SEDLEC (BŘECLAVSKO) V rybníku Nesyt na Břeclavsku uhynulo kvůli suchu podle aktuálních odhadů možná až 100 tun ryb. Jednatel obhospodařujícího Rybářství Hodonín Oldřich Pecha v sobotu řekl, že se obává, že lekly všechny ryby. Podle něj předběžná škoda činí kolem pěti milionů korun. V rybníku je jich nasazeno skoro 150 000. Podle Pechy půjdou škody do milionů korun. Důvodem úhynu ryb je sucho, horko a snížená hladina rybníka, což způsobilo nedostatek kyslíku ve vodě. Na místě je 22 pracovníků rybářství, kteří leklé ryby odstraňují.

Rybářství situaci řeší od pátku, to vylovilo 20 tun leklých ryb. Obdobné množství vylovilo i dnes. Původně Pecha odhadoval, že bude uhynulých ryb okolo 40 tun. „Dnes už víme, že to bude horší. Báli jsme se kompletního vyhynutí, ale nějaký život v rybníku je, takže to asi nezasáhlo sto procent,“ řekl Pecha. V rybníce byli z 90 procent kapři, ale i candáti, sumci, štiky a úhoři

Všichni zaměstnanci firmy se snaží ryby odklidit.
V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody uhynuly desítky tun ryb.

Všichni zaměstnanci firmy se snaží ryby odklidit. „Máme tam kafilérii a těžkou techniku, děláme, co můžeme. Ztráta bude v milionech korun, doufám, že to budou jen jednotky,“ řekl Pecha.

Rybník je součástí přírodní rezervace, nebylo tam možné s vodou manipulovat a dopouštět

Podle něj se z rybníku odpařila spousta vody. Jeho přítokem je potok Včelínek. „Přítok je ale minimální. Jsme závislí na tom, kdy zaprší. To se letos nekonalo. Jsme na minimu a problém je, že hospodaříme v národní přírodní rezervaci, takže není možné tady manipulovat s vodou, nemůžeme ji použít na zvýšení hladiny,“ uvedl Pecha. Dodal, že hladina je o 180 centimetrů nižší oproti normálnímu stavu. Déšť v pátek odpoledne a v noci na sobotu označil za slabší, podle něj situaci vůbec neovlivnil.

Rybník Nesyt patří mezi Lednické rybníky, jde o největší rybník na Moravě a jeden z největších v republice. Vodní plocha má rozlohu kolem 300 hektarů.

Rybářství Hodonín má asi 50 zaměstnanců. Zhruba polovina se zabývá rybářstvím, firma se ale věnuje i chovu vodní drůbeže, konkrétně husím hejnům. V rybářství obhospodařuje asi 1300 hektarů vodních ploch, v oblasti vodní drůbeže má ročně kolem 60.000 hus za rok. Společnost má podle Pechy obrat kolem 70 milionů korun.

ČTK
  • 4Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!