Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

„V šachtě je zlatý poklad“

Česko

Spekulovalo se o tom, ze jde o části Jantarové komnaty. To ale nálezci vyvrací

DEUTSCHNEUDORF/PRAHA Koncem minulého týdne se zdálo, že ti, kdo neúnavně pátrají po pohádkové Jantarové komnatě, stojí už blízko jejímu odhalení. Heinz-Peter Haustein, starosta obce Deutschneudorf na česko-německých hranicích, minulý týden oznámil, že pomocí přístrojů zjistil přítomnost asi dvou tun drahého kovu v uzavřené podzemní šachtě. Domníval se, že by se mohlo jednat o části legendární Jantarové komnaty, kterou za války uloupili nacisté v Rusku a ukryli ji na tajném místě. Na včerejší tiskové konferenci však starosta tuto myšlenku zamítl.

Historie Jantarové komnaty se začala psát v roce 1716, kdy ji ruský car Petr Veliký dostal darem od pruského krále Bedřicha Viléma I. Byla instalována v zámku Carsko selo u Petrohradu, který roku 1941 obsadili nacisté. Ti komnatu poté rozebrali na části a uložili na území dnešního Kaliningradu. Koncem války ji odvezli na neznámé místo v Německu, kde její stopa prozatím končí.

A právě Deutschneudorf měl být údajně jedním z míst, kde by mohla být Jantarová komnata ukryta. I proto byl starosta Haustein zpočátku tak optimistický. Objevily se ale nové důkazy, které jeho domněnku vyvrátily. Ty mu poskytl Christian Hanisch, jehož otec za války sloužil u německé armády jako letecký navigátor. „Hanisch podrobně prošel dokumenty z pozůstalosti svého otce. Tam našel otcovy zápisky o tom, že zde pomáhal Němcům ukrýt 1,9 tuny zlata,“ řekl serveru BBC News Haustein.

Hanisch začal po nacistickém pokladu pátrat od 90. let, kdy mu otec na smrtelné posteli řekl o jeho existenci. Právě na základě otcových pramenů také oba muži vyloučili, že by šlo o Jantarovou komnatu. V dokumentech totiž stojí, že poklad obsahuje umělecké předměty a bedny, ve kterých se převáželo zlato. Hanisch včera potvrdil, že jeho přístroje na místě, kde má být poklad zakopán, zaznamenaly v hloubce asi 20 metrů nějaké cenné kovy, kterých jsou zhruba dvě tuny. Ale Jantarová komnata byla ze zlata jen z části, proto je nepravděpodobné, že by se jednalo o ni.

A potvrzují to i historici. „Byl bych velice šťastný, kdyby se nakonec ukázalo, že se jedná o Jantarovou komnatu, ale myslím, že tohle je jedna z mnoha falešných stop, které se objevují za posledních deset let velice často,“ řekl serveru BBC News ruský historik Konstantin Akinsha před páteční tiskovou konferencí. Upozornil také na to, že neexistují žádné záznamy o tom, že by se komnata v Krušných horách nacházela. „Nevidím žádnou logiku v tom, že by se mohla z ničeho nic objevit na česko-německé hranici,“ dodal.

Poklad může být i v Česku Zástupce německého báňského úřadu včera uvedl, že v místě údajného nálezu chystají jeho pracovníci malý průzkumný vrt, do kterého pak spustí kameru. Až podle tohoto průzkumu se rozhodne co dál. Haustein tento týden ČTK řekl, že kopat se má během března. Německý starosta včera nevyloučil, že část pokladu je i na české straně, podle něho existují zhruba čtyři místa, kam mohli vojáci jeho části schovat, jedním z nich je Mikulášská štola. Podle agentury by se u nás mělo začít hledat v dubnu.

***

Co se skrývá v podzemí Krušných hor?

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...