Společnost Teplárny Brno nyní jedná o tom, zda proto původní plán na uhelné kotle nenahradí za nový, na turbíny poháněné plynem, které by vydělávaly i v době, kdy by stály. Fungovaly by totiž jako energetická rezerva a distribuční společnosti by pak za ně platily jako za zálohu pro případ nouze. Vydělané peníze by zlevnily cenu tepla v Brně. „Představenstvo tepláren bude o tom, kterou variantu zvolí, rozhodovat ve středu,“ uvedl včera jeho předseda Jiří Oliva. Sám je zastáncem „plynové“ verze.
V úvahu budou brát cenu projektu i jeho začlenění do brněnské tepelné sítě. Uhelné kotle za tři miliardy korun mají totiž výhodu v podobě nízké ceny paliva a částečně by zbavily teplárny závislosti na odběru zemního plynu. Plynové turbíny by stály asi poloviční částku, ale odběr plynu by opět zvýšily. V obou případech by stavbu měl zaplatit úvěr, který pak nové technologie musejí splácet. Brňané tedy jejich vybudování na cenách tepla nepocítí. Například investice do turbín by se vrátila do patnácti let.
Teplárny Brno jsou nyní společností, kterou ovládají představitelé radnice. Od června je spojili s druhým městským dodavatelem tepla, společností Tepelné zásobování. Fúze má za deset let ušetřit zhruba čtvrt miliardy korun.
O tom, kterou variantu zvolí, rozhodne představenstvo ve středu
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno