Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V USA sílí kritika podpůrného balíku

Česko

PRAHA Ekonomové se o vliv vládní podpory recesí postižené ekonomiky ve světě prudce přou. Nepříznivý vývoj silně stimulované americké ekonomiky za poslední rok však stále více posiluje hlasy skeptiků. Stimulace vládními výdaji podle receptu slavného ekonoma Johna M. Keynese už podle nich v USA dávno neplní účel a svým dopadem na růst rozpočtového deficitu a státního dluhu dokonce škodí.

Vláda prezidenta Baracka Obamy navíc podle kritiků svou politikou podkopává důvěru podnikatelů a jejich ochotu najímat nové zaměstnance, což je nyní pro ekonomiku to nejdůležitější.

V posledních dnech proti vládní stimulaci v USA vystoupil Allan Meltzer, který s protikrizovými plány na snížení daní radil už prezidentům Johnu F. Kennedymu a Ronaldu Reaganovi. Meltzer v článcích v listu The Wall Street Journal napsal, že „obamonomika“ se svým stimulačním programem selhala, protože její architekti ignorovali dlouhodobější náklady a důsledky a vláda s Kongresem svými kroky a plány fatálně zvýšily nejistotu z budoucnosti, což je také hlavní důvod stále vysoké nezaměstnanosti. „Vysoká nejistota je nepřítelem investic,“ konstatuje Meltzer.

Obamův stimulační plán, který Kongres schválil loni v únoru, se z původních 787 miliard dolarů (přes 15 bilionů korun) rozrostl na 862 miliard a celkově bude včetně úroků stát přes bilion dolarů. Peníze z programu nejsou ještě zdaleka využity, americká ekonomika však rok a půl od přijetí plánu vykazuje závažné zpomalování růstu, což překvapivě kontrastuje s vývojem v Evropské unii, a zejména Německu. Zatímco hrubý domácí produkt USA ve druhém čtvrtletí vzrostl v meziročním srovnání jen o 0,6 procenta, ekonomika Německa expandovala o 4,1 procenta, nejrychleji od sjednocení země. Rozpočtová stimulace v Německu přitom byla podstatně nižší – tvořila jen 1,6 procenta HDP proti šesti procentům v USA.

Velké evropské země v čele s Británií a Německem navíc už vyskakují z keynesiánského autobusu, jak napsal Meltzer, a plánují výrazné omezování výdajů a snižování vysokých dluhů.

Autor: