Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

V uzavřenosti úřadů vede Praha

Česko

PRAHA Hlavní cenu v soutěži o nejhorší příklady uzavřenosti úřadů letos získala rada hlavního města Prahy za utajování informací kolem projektu Opencard. Nejvyšší cenu za otevřenost veřejné správy obdrželo město Lanškroun na Orlickoústecku za zveřejňování informací z jednání městské rady. Praha s výsledky nesouhlasí, prý nejsou objektivní.

Soutěž osmým rokem uspořádala Otevřená společnost. Letos obdržela rekordních 94 nominací. Do soutěže nakonec přijala 58 jako hodnověrných. Kladné ocenění mělo šanci získat dvanáct následováníhodných příkladů, záporných bylo 46.

Bývalý poslanec Oldřich Kužílek za organizátory poznamenal, že se v soutěži vyskytly „případy brutálního odepírání informací, které je prováděno rafinovaněji než dříve“.

Vedení Prahy bylo nominováno za smlouvu s Českými drahami, jíž se údajně zavázalo k utajování informací při spolupráci na integraci systémů karet Opencard a In-karty. I když se integrace neuskutečnila, rada města nechala zpracovat zadávací dokumentaci k zajištění kartového centra, kterou prohlásila za neveřejnou. V kategorii odpírání přístupu k informacím zvítězily Lesy ČR za to, že odmítly sdělit podrobnosti o výměně státních pozemků v oboře Radějov u Hodonína na území Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, které získal bývalý majitel firmy Hamé Babice Leoš Novotný pro chov daňků. Převod je předmětem právních sporů. Na jednoho z žadatelů o informace si dokonce Lesy najaly zahraniční advokátní kancelář.

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor: