Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

V zámoří show. V Evropě hřích

Česko

Hokejové rvačky - Proč a jak se hráči perou na ledě v Česku, Rusku a za oceánem

Na první pohled vám to může přijít všude stejné: hokejisté shazují rukavice a hlava nehlava mlátí do sebe ostrými pěstmi. Ale pozor – co kraj, to přece jen rozdíl. V tradici, kultuře či v popularitě vůbec. Inu, není rvačka jako rvačka. PRAHA Rusko, 9. ledna: zápas Čechova s Omskem trvá v KHL jen tři a půl minuty, když ho po nevídané mele hráčů ukončuje hlavní sudí...

Česko, 10. ledna: pouhý den nato se v extralize pere litvínovský útočník Roman Vopat s gólmanem Kladna Miroslavem Kopřivou. A potom dodatečně od disciplinární komise vyfasuje trest na příští tři utkání... Kanada, 11. ledna: jenom o další den později rozdává na druhé straně planety tvrdé údery David Kočí, český bitkař Colorada, a po souboji s Brianem McGrattanem z Calgary sklízí oba ovace vzrušeného publika. V NHL je tenhle moment k vidění co chvíli...

Tak tedy vítejte ve světě hokejových bitek – ve světě, v němž bývá nuda až příliš bezbranná.

Jágr: NHL dodržuje kodex cti Ve světě, který má navenek stejnou tvář, ale v každém svém koutě trochu jinou odlišnost. „Když jsem přišel do NHL, byl jsem z těch rvaček úplně v šoku,“ vzpomíná hokejový tvrďák Jiří Šlégr.

Protože zatímco po celé Evropě jsou pěstní souboje k vidění spíše zřídka, v zámoří se po dlouhé roky staly už běžnou součástí hokeje. Lidé je tam zkrátka milují.

Natolik, že vítěze rvačky dokážou odměnit stejně hlasitým aplausem, jako když kanonýr skóruje do branky. Ne, není snad dne, aby se někdo s někým nepopral.

V Americe dokonce běží oficiální server Hockeyfights.com, který eviduje statistiky všech bitek. A veřejně své fanoušky burcuje k anketě: „Kdopak je ten nejlepší?“

Hokejová řež je zkrátka jakousi show, která v jiných zemích nemá být konkurenční. A přece v letošní sezoně přebila jedna událost zvenčí všechny bitky NHL dohromady.

Správně, ta, na níž se podílel i Jaromír Jágr. Před týdnem se jeho Omsk seřezal s agresory z Čechova. Mimochodem – prsty v tom znovu měli Kanaďané domácího týmu, za který se Darcy Verot nevybíravě pustil do Jágra, jenž o něm pak prohlásil: „Je to jednoduše zbabělec.“

Proč? „Kolem nás se pralo několik hráčů a já se držel s Verotem. Najednou mi povídá, že my se prát nebudeme. Tak jsem ho pustil a v tu ránu dostal pěstí do obličeje tak, až jsem spadl na led,“ popsalo české eso pro ruský list Sport-Express.

Něco takového by zrovna v NHL bylo nepředstavitelné a Verot by si nic takového nedovolil. Pravda, bitkaři si nic nedarují, bojují však fér.

„Fungují tam pravidla, o kterých Verot nemá ponětí,“ vzkázal Jágr. „Chceš-li být tvrdým hochem, musíš dodržovat nějaký kodex cti.“ Šlégr: Extraliga je moc přísná Nadneseně: NHL by takovou melu mohla tiše závidět. V tomhle případě by však stejně jako v Rusku následovaly dostatečně tvrdé tresty.

„Evropané hrají spíše hokej a jejich diváci jsou orientováni na pěkné akce, přečíslení a góly do prázdné branky. To ocení více,“ tvrdí Pavel Halas, šéf českých arbitrů.

Přesto třeba Šlégr, který zažil pocit po rvačce ve všech třech soutěžích, zastává názor: „Neměly by se u nás dávat tresty do konce utkání jen proto, že při bitce zahodíte rukavice. Je to až moc přísné na to, jak jsou bitky pro diváka atraktivní.“

Ještě zpět k Vopatovi, jenž si pro změnu stěžoval na svůj trest za konflikt proti Kladnu. „Jsem zklamán, jeden rozhodčí si píská tak, druhý tak,“ řekl MF Dnes a připomněl absurdní situaci z úvodu sezony...

Tehdy si během přípravy vyřizoval účty Richard Stehlík z Vítkovic s Jaroslavem Balaštíkem ze Zlína. Ten dostal od urostlého beka ránu, která mu zlomila nadočnicový oblouk, Zlín pak dal Stehlíka k soudu.

„Vždyť je to přece součást hokeje!“ rozčiluje se Vopat. „V NHL je tohle na denním pořádku.“

***

Hokejové bitky všude jinak

Extraliga Jejich oblíbenost Dojde k nim spíše ojediněle, ani v letošní sezoně jich zatím moc není. Naposledy se popral litvínovský forvard Vopat s kladenským gólmanem Kopřivou. Opravdovou řež hodnou těch v NHL však čeští diváci přece jen spatřili: právě Vopat (tehdy v dresu Sparty) se v září 2005 pustil do karlovarského bijce Libora Ustrnula. Diváci rvačky ocení potleskem, ale nehladoví po nich.

Udělování trestů Vyvážená bitka se trestá dvěma či pěti minutami, shodí-li hráč rukavice, dostává automaticky trest na pět minut a do konce zápasu. V případě nevyvážené bitky (přesila, vyprovokování, hrubý zákrok) může agresor dostat 5 minut + do konce utkání nebo i trest ve hře (automaticky stop na další zápas). Pod sprchy také jde, dostane-li dva tresty na 5 minut.

Nejobávanější rváč Donedávna jím byl olympijský vítěz Jiří Šlégr, který kvůli bolavým zádům musel v Litvínově přerušit sezonu. Dnes soutěž nemá vyloženého bitkaře, ale mezi nejtvrdšími hráči rozhodně nechybí Radim Bičánek z Brna, který pro ránu nejde daleko a u soupeřů má velký respekt.

NHL Jejich oblíbenost Zde je tahle činnost vnímána už po desetiletí jako velká show, k zámořské lize bez debat patří. Diváci úspěšného bitkaře umí ocenit stejně hlasitě jako střelce gólu, rvačky tu jsou na denním pořádku, třebaže jich oproti dřívějšku poslední dobou malinko ubylo. Stále rovněž platí princip hlídání hvězd, ale v dnešní době se o sebe umí postarat i samy hvězdy.

Udělování trestů Oproti evropským soutěžím jsou její kritéria o něco povolnější, vlastně během zápasu bitky vyloženě podporují. Zásadní rozdíl je v tom, že když hráč shodí své rukavice, dostane po rvačce trest pouze na pět minut. Po jeho vypršení může totiž do utkání opět naskočit a poprat se znovu. Udělá-li to však podruhé, pod sprchy už musí.

Nejobávanější rváč Derek Boogaard z Minnesoty má zaslouženou přezdívku „Strašák“. A oprávněně platí už v tak tvrdé lize za nejtvrdšího bitkaře soutěže. Poznal to i Todd Fedoruk, jenž si po Boogaardově úderu do hlavy musel před čtyřmi lety nechat spravit tvář titanovou destičkou.

KHL Jejich oblíbenost Ani tady na ně příliš nenarazíte. Ale když už, tak to stojí za to. Minulý víkend nabídli hráči Čechova a Omsku - včetně české hvězdy Jaromíra Jágra (vlevo) - největší hromadnou rvačku v historii ruského hokeje. Padlo při ní na 600 trestných minut a zápas musel být brzy po začátku ukončen, protože ho neměl zkrátka už kdo hrát. Ale fanoušci si to užívali. Udělování trestů Od české extraligy se její pravidla takřka neliší. A jako všude jinde se i v KHL zabývá dodatečnými tresty disciplinární komise. Ta za vyprovokování zmiňované rvačky dala Čechovu podmínku, která dosud neměla obdoby: pokud se bude něco takového opakovat, bude klub vyloučen ze soutěže. Oba týmy navíc dostaly milionové pokuty v rublech. Nejobávanější rváč S více než 300 trestnými minutami vede žebříček zlých mužů Kanaďan Darcy Verot, ještě větší postrach ale budí jeho spoluhráč z Čechova Chris Simon. Za 16 let v NHL dostal řadu disciplinárních trestů. V roce 2007 nemohl hrát 25 zápasů, protože holí udeřil protihráče do obličeje.

Autor: