Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vačkář povede „Čunkův“ resort

Česko

PRAHA Ministerstvo pro místní rozvoj, z jehož čela odstoupil minulý týden šéf lidovců Jiří Čunek, bude řídit Jiří Vačkář (KDU-ČSL). Byl jmenován prvním náměstkem pro regionální politiku a cestovní ruch, informovala mluvčí ministerstva Kateřina Rózsová. Od minulé středy měl vést úřad z titulu prvního náměstka Milan Půček, který je stíhán za křivé svědectví v Čunkově kauze. Prezident Václav Klaus zatím demisi nepřijal, Čunek je tak stále ministrem.

Půček byl podle Rózsové jmenován náměstkem ministra pro řízení úřadu a finanční toky. Náměstek Daniel Toušek bude mít nadále v kompetenci evropské záležitosti. Kompetence náměstka pro legislativu Miroslava Kalouse a náměstka pro bytovou politiku, územní plánování a stavební řád Petra Pávka zůstávají nezměněny.

Kauzu náměstka Půčka, který byl Čunkovým spolupracovníkem už na vsetínské radnici, a vsetínského místostarosty Jaromíra Kudlíka, kteří měli Čunkovi poskytnout falešné alibi, žalobce stále ještě neukončil.

Čunek svou rezignaci před dvěma týdny odůvodnil tím, že se znovu otevírá vyšetřování jeho údajné korupce. K jeho odchodu z koaličního kabinetu nicméně přispěl silný tlak koaličních partnerů i mateřské strany kvůli informacím, že v 90. letech jeho rodina brala sociální dávky a na účtech měla zároveň 3,5 milionu korun. Peníze, jejichž část měl šéf lidovců pouze ve správě, podle Čunka pocházely z širší rodiny a měly sloužit k postavení

rodinného domu a rozjetí podnikatelského záměru, od kterého ale po zvolení vsetínským starostou Čunek ustoupil.

O nástupci Čunka v čele ministerstva pro místní rozvoj budou lidovci rozhodovat dnes, Vačkář patří podle neoficiálních informací také mezi kandidáty. Spekuluje se také o Tomáši Kvapilovi či europoslanci Janu Březinovi.

Jiří Vačkář se narodil 16. února 1944 ve Velké Turné na Strakonicku. Vystudoval Vysokou školu zemědělskou, v letech 1962 až 1971 pracoval v zemědělských družstvech. Poté působil na Okresní zemědělské správě ve Strakonicích. V roce 1992 uspěl v parlamentních volbách, od té doby se pohybuje v politice.

Autor: