Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Klause propustili z nemocnice, kde byl kvůli potížím s tlakem. Klidový režim dodržovat nehodlá

Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce před jedenáctou hodinou opustil nemocnici. (17. září 2021) foto: Michal TurekMAFRA

Bývalý prezident Václav Klaus v pátek krátce přes 11. hodinou odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze, kde byl od úterý kvůli potížím s vysokým tlakem. Čekajícím novinářům řekl, že se cítí dobře. Dodal, že nyní zamíří do svého institutu.
  11:39

„Já myslím, že už je to dobrý. Měl jsem šíleně vysoký tlak a žaludeční komplikace. Ale už se to stabilizovalo, cítím se dobře,“ řekl Klaus při odjezdu z nemocnice.

Podle Práva strávil Klaus v nemocnici už o víkendu dvě noci a v pondělí ho lékaři propustili domů.

V úterý ráno se ale do nemocnice vrátil. Klaus v pátek novinářům řekl, že měl velmi vysoký tlak a žaludeční komplikace. Lékaři mu předepsali léky, nyní se podle svých slov cítí dobře. Na novinářský dotaz poznamenal, že se u něj nedá očekávat dodržování klidového režimu a z nemocnice zamířil do svého institutu.

Do střešovické nemocnice nastoupil v úterý ve stejný den jako prezident Miloš Zeman, který byl podle lékařů dehydrován a lehce vyčerpán. 

„Nyní se dokončí rekondiční pobyt v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, zahrnující infuze, v příštím týdnu plánuje prezident republiky normální pracovní program,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman ještě v nemocnici zůstává, do práce se plánuje vrátit ve středu, kdy má naplánované schůzky s ministryní financí Alenou Schillerovou nebo předsedou ODS Petrem Fialou. Klaus mu popřál, aby se cítil lépe.

Osmdesátiletý Klaus neměl v minulosti zdravotní problémy často. Jeho zdraví média sledovala v roce 2008, kdy podstoupil operaci kyčelního kloubu. V roce 2012 se podrobil operaci šedého zákalu.

Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po přednášce pro studenty Vysoké školy ekonomické se nechal otestovat na koronavirus a výsledek byl pozitivní. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

Klaus se v minulosti opakovaně vyslovoval proti vládním opatřením, která mají zamezit šíření koronaviru. Na veřejnosti několikrát vystupoval bez ochrany obličeje, kvůli říjnovému vystoupení před Obecním domem v Praze dostal na konci ledna pokutu 10 000 korun od pražské hygienické stanice. Pokutu zaplatil, ale k pražskému městskému soudu podal kvůli pokutě žalobu na ministerstvo zdravotnictví.

Klaus se po listopadu 1989 déle než 23 let pohyboval ve vrcholných politických funkcích. Stál u zrodu Občanské demokratické strany (ODS) a 11 let byl jejím předsedou. Byl ministrem financí, více než pět let předsedou vlády, čtyři roky předsedou Sněmovny a deset let prezidentem republiky. V současnosti stojí v čele Institutu Václava Klause, přednáší a často se vyjadřuje k domácí i zahraniční politice.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat