Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět nám rozchod závidí, shodli se Klaus a Mečiar. Naštvaně ale odešli ze studia

Česko

  20:12aktualizováno  22:34
Čtvrteční televizní diskuse s Václavem Klausem a Vladimírem Mečiarem, kteří v roce 1992 jako premiéři národních vlád stáli u konce československého státu, se nesla zprvu v duchu povídání o přátelském rozpadu federace. Debata politiků ovšem skončila předčasně, jelikož po hodině Václav Klaus požádal o ukončení. Následně politici začali moderátorku kritizovat.

Jednání o rozdělení Československa před třiceti lety byla už jen završením dlouhodobého procesu rozcházení Čechů a Slováků a jejich cílem bylo dohodnout přátelský zánik tehdejší federace.

„Byly to klíčové chvíle pro historii obou našich zemí, které mohly dopadnout špatně, jak dopadly v dalších zemích. Celý svět nám závidí, jak jsme to provedli, v jakém přátelském tónu. Vztahy Čechů a Slováků jsou nejlepší v dějinách,“ řekl Klaus v debatě, kterou veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska vysílal z brněnské vily Tugendhat.

Právě tam před třiceti lety probíhala jednání o rozdělení Československa. „Tady se nerozhodlo rozdělení státu. Tady se rozhodlo o tom, aby rozdělení bylo kamarádské, spravedlivé pro všechny bez jakýchkoliv konfliktů,“ řekl Klaus.

Dodal, že česko-slovenský problém trval od nepaměti, obě země nejsou stejné a rozvod Československa se blížil už od roku 1968, kdy podle něj vznikla podivná československá federace. Zachování Československa nebylo možné, uvedl Klaus.

„První zásada byla nedopustit konflikt mezi našimi národy,“ řekl o zmíněných jednáních Mečiar, který označil Klause za nejlepšího českého politika. Dodal, že nynější vztahy Česka a Slovenska mají ve střední Evropě mimořádný význam.

„My jsme na české politické scéně neměli lepšího přítele, spojence a partnera jako byl Klaus,“ uvedl Mečiar na adresu Klause.

Ukončení debaty

Rychlý spád dostala televizní debata po hodině, kdy se na moderátorku Martu Jančkárovú obrátil Klaus se slovy, aby ji ukončila, uvedl server Hospodarske noviny. Klaus už totiž nechtěl pokračovat v odpovídání na otázky.

„Není možné vysvětlovat něco hluchým a slepým. Vypadá to, že vy neposloucháte naše odpovědi,“ řekl Klaus moderátorce. „Prosím vás, už se proberte,“ přidal se s ostrou kritikou Mečiar.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

WOLIP s.r.o.
Mechanik měření a regulace

WOLIP s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč

Mohlo by vás zajímat