Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Váhal jsem, zda cenu přijmout“

Česko

Český filmař David Vondráček převzal cenu nadace německých vysídlenců

FRANKFURT Český režisér David Vondráček včera převzal Cenu Franze Werfela za lidská práva. Za dokument Zabíjení po česku, líčící masakry na Němcích v Československu po skončení druhé světové války, mu ji udělila nadace německých vysídlenců vedená kontroverzní političkou Erikou Steinbachovou. Vondráček přiznal, že dlouho přemýšlel, zda má cenu přijmout. Nakonec se tak prý rozhodl i s ohledem na předchozí nositele. „Nechal jsem si radit od přátel i politologů a historiků a nakonec jsem sám došel k tomu, že když loni tu cenu dostala Herta Müllerová, nositelka Nobelovy ceny, předtím ‚maďarský Havel‘ György Konrád, který sám byl pronásledován nacisty, ... tak kdybych já ji odmítl, tak bych je měl za politicky naivní, hloupé nebo možná užitečné idioty v nějakých hrách, a to oni nejsou,“ prohlásil sedmačtyřicetiletý rodák z Mariánských Lázní.

„Svou prací výrazně přispěl k otevřené debatě o vyhnání (Němců) v České republice,“ vyzdvihla přínos laureáta Steinbachová, předsedkyně nadace Centrum proti vyhánění, která usiluje o vybudování stejnojmenného dokumentačního střediska nucených exodů ve 20. století v Berlíně, a současně šéfka německého Svazu vyhnanců. Poslankyně vládní strany CDU kancléřky Angely Merkelové byla rovněž členkou poroty, která cenu dotovanou 10 tisíci eury (247 tisíc korun) Vondráčkovi udělila.

Vondráčkův dokument měl premiéru v květnu a zachycuje takzvané divoké odsuny Němců od květnového konce války do Postupimské konference v létě 1945, kdy bylo z Československa vysídleno asi 700 tisíc Němců. Při některých násilnostech, které je provázely, přišly tisíce z nich o život.

Ocenění pojmenované po spisovateli a pražském rodáku Franzi Werfelovi nadace předává osobnostem, iniciativám nebo skupinám, které se postavily proti „porušování lidských práv cestou genocidy, vyhánění a vědomého ničení národních, etnických, rasových nebo náboženských skupin“.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...