Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Vakcína proti chřipce nebude dostupná

Česko

Poslat pro očkovací látku pacienta do lékárny s receptem už lékaři nemohou a sami se předzásobit bojí, aby jim vakcíny nezbyly

PRAHA Očkovací látky proti sezonní chřipce se letos zřejmě stanou nedostatkovým zbožím. Lékárny ani praktičtí lékaři se totiž dostatečně vakcínami nezásobí. Starší a nemocné lidi to může ohrozit na životě. Na vině je podle doktorů i lékárníků Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ten letos znemožnil, aby lékaři předepisovali vakcínu na recept pacientům, kteří mají nárok na proplacení očkování ze zdravotního pojištění. Dosud si mohli za základě receptu vyzvednout vakcínu v lékárně a pak jít za lékařem, aby jim očkovací látku aplikoval. Letos místo toho musí pro ně vakcínu nakoupit sami lékaři. Rizikoví pacienti, kteří využívají nároku na proplacení očkování zdravotní pojišťovnou, přitom tvoří podle odhadů doktorů až devadesát procent všech, kteří se nechávají proti sezonní chřipce očkovat.

Aby nedopadli jako stát s vakcínou proti prasečí chřipce „Lékaři mají obavy z toho, že jim nakoupená vakcína zůstane a dopadnou podobně jako stát s vakcínou proti prasečí chřipce,“ upozorňuje Václav Šmatlák, předseda Sdružení praktických lékařů. Většina praktických lékařů se podle informací sdružení vakcínou nezásobuje nebo jen ve velmi malém množství.

Podobně jako praktičtí lékaři jsou na tom se zásobením vakcínami i lékárny. „Lékárníci vakcíny vůbec neobjednávali nebo jen minimálně pro samoplátce,“ uvedl šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček. To, že lékárny nejsou téměř zásobené, potvrzuje i společnost Sanofi Aventis, jeden z největších výrobců vakcíny v Česku.

Důvodem, proč doktoři nemohou předepisovat vakcínu pacientům z ohrožených skupin na recept, pokud pacienti žádají její proplacení zdravotní pojišťovnou, je skutečnost, že SÚKL v číselníku přiřadil k očkovacím látkám takzvaný symbol A. Ten označuje způsob úhrady léčivého přípravku zdravotními pojišťovnami v rámci lékařského výkonu - v případě chřipkových vakcín tedy při očkování.

Lékaři i lékárníci ale obviňují SÚKL, že jednal protizákonně. „Domníváme se, že symbol A byl přiřazen k vakcínám v rozporu se zákonem o veřejném zdravotním pojištění. Neproběhlo žádné správní řízení a neexistuje o tom žádné platné rozhodnutí,“ obviňuje Havlíček státní orgán.

Šmatlák uvádí, že za několik měsíců naléhání zatím nedostali jasnou odpověď, proč ke změně došlo. Lékárníci, kteří si u státní organizace rovněž stěžovali, obdrželi podle Havlíčka jen sdělení, že je vše v pořádku a že si nemají na co stěžovat. Na dotaz Lidových novin SÚKL odpověděl, že k přiřazení symbolu Adošlo přímo na základě novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, která platí od letošního roku.

„Novela ale nově pouze vyjmenovává, kteří pacienti mají nárok na proplacení očkování zdravotní pojišťovnou. Nechápu, jak z toho může SÚKL odvozovat, že poskytnutí vakcíny, aby byla proplacená zdravotní pojišťovnou, nemůže být formou receptu. Nevíme ale, jak to napadnout vzhledem k tomu, že o tom neexistuje žádné rozhodnutí,“ stěžuje si právník Sdružení praktických lékařů Jakub Uher.

Podle mluvčí SÚKL Veroniky Petlákové si ale mohou zdravotní pojišťovny ve svých pokynech pro lékaře a lékárníky uvést i jiný způsob vyúčtování úhrady, symbol A je prý jen orientační a pojišťovny se jím nemusejí řídit. „Pojišťovny tak mohou i nadále hradit vakcínu proti sezonní chřipce ohroženým skupinám lidí i na recept,“ uvedla Petláková.

„S tímto vyjádřením se nemůžeme ztotožnit. O jiné formě vykazování u chřipkových vakcín rozhodně neuvažujeme,“ reagoval mluvčí VZP Jiří Rod. „Poprvé slyším, že ačkoli je k vakcínám přirazen symbol A, může ji lékař napsat na předpis,“ říká Uher s tím, že se stejně jako pojišťovna s tímto názorem neztotožňuje. Očkovat se nechají možná jen čtyři procenta Čechů Sdružení praktických lékařů navíc upozorňuje, že řada dalších injekcí, které se hradí z veřejného zdravotního pojištění v souvislosti s jejich aplikací, žádné omezení symbolem A nemá.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger přislíbil, že se bude problémem zabývat. Kdy se však k tomu vyjádří, zatím neuvedl. „Pokud se pravidla nezmění v nejbližších několika týdnech, nejlépe do konce srpna, spousta lidí se k vakcínám nedostane. A doplatí na to nejvíce lidé z ohrožených skupin,“ varuje Šmatlák.

V minulém roce se nechalo proti sezonní chřipce očkovat zhruba sedm procent české populace, v západní Evropě přitom dosahuje počet očkovaných až třiceti procent. Z ohrožených skupin se u nás nechává očkovat jen zhruba každý třetí člověk, na základě doporučení Evropské komise by se jejich počet měl více než zdvojnásobit.

Podle odhadů lékařů místo toho proočkovanost celé české populace letos klesne ze sedmi na čtyři procenta.

***

Procento Čechů očkovaných proti chřipce zřejmě ještě klesne Ve vakcinaci proti sezonní chřipce patří Češi k nejhorším v EU. V roce 2009 se nechalo očkovat jen 7 % české populace. Ve starých členských zemích je očkováno asi 30 procent populace a až 80 procent mezi lidmi nad 65 let. Podle odhadů lékařů se letos nechají očkovat jen asi 4 % Čechů. Varovný příklad prasečí chřipky Lékaři nechtějí nakupovat vakcíny do zásoby, aby nedopadli jako stát s očkováním proti prasečí chřipce. Česko nakoupilo milion dávek za 220 milionů korun. Očkovat se nechalo jen necelých 70 tisíc lidí. Celkem pandemie stála státní rozpočet 336 milionů korun.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...