Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vakcinaci proti TBC lze odložit, lékaři neprotestují

Česko

PRAHA Rodiče malých dětí vědí o vakcíně proti tuberkulóze své. Podle vyhlášky by ji měli novorozenci dostat brzy po narození, od čtvrtého dne svého života. V porodnicích se ale lékaři zcela běžně setkávají s tím, že toto očkování rodiče odmítnou.

Důvod je jednoduchý a celá řada odborníků s ním plně souhlasí. Při očkování proti tuberkulóze v nařízeném termínu se totiž objevuje velké množství zdravotních komplikací, některé jsou i vážné.

„Rodiče jsou dobře informovaní,“ uvádí k tomu Zbyněk Straňák, primář pediatrie Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí.

„Když to rodiče nechtějí, nevnucujeme jim to. Vycházíme jim vstříc,“ říká předseda Neonatologické společnosti, primář z pražské porodnice u Apolináře Richard Plavka. Rodiče jednoduše podepíšou oficiální vyjádření, že s plným vědomím možných důsledků očkování proti tuberkulóze v porodnici nechtějí.

Této možnosti v porodnici přitom využívá čím dál víc lidí. Podle starších údajů jich je v Česku kolem 17 procent. A patrně budou jejich řady narůstat.

Podle některých lékařů nemůže za odložení očkování proti tuberkulóze rodiče nikdo postihovat. Nedávno někteří odborníci rodičům otevřeně doporučili, aby platnou vyhlášku nedodržovali. Ideální doba očkování je podle nich mezi půlrokem až rokem.

Třeba podle Vojtěcha Thorna z Ústavu klinické imunologie Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně je odložení očkování jediný správný postup. Formálně za to rodičům hrozí pokuta. Podle předního českého odborníka na očkování Romana Prymuly je ovšem brzké očkování proti tuberkulóze velmi důležité pro děti z rizikových skupin, kde je výskyt TBC vyšší.

Při brzkém očkování živou vakcínou proti tuberkulóze mimo jiné hrozí, že ji dostanou i děti s poruchami imunity, o kterých se to ještě neví. Ty pak mohou i zemřít.

Více čtěte na straně 5

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!