Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vakcinaci proti TBC lze odložit, lékaři neprotestují

Česko

PRAHA Rodiče malých dětí vědí o vakcíně proti tuberkulóze své. Podle vyhlášky by ji měli novorozenci dostat brzy po narození, od čtvrtého dne svého života. V porodnicích se ale lékaři zcela běžně setkávají s tím, že toto očkování rodiče odmítnou.

Důvod je jednoduchý a celá řada odborníků s ním plně souhlasí. Při očkování proti tuberkulóze v nařízeném termínu se totiž objevuje velké množství zdravotních komplikací, některé jsou i vážné.

„Rodiče jsou dobře informovaní,“ uvádí k tomu Zbyněk Straňák, primář pediatrie Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí.

„Když to rodiče nechtějí, nevnucujeme jim to. Vycházíme jim vstříc,“ říká předseda Neonatologické společnosti, primář z pražské porodnice u Apolináře Richard Plavka. Rodiče jednoduše podepíšou oficiální vyjádření, že s plným vědomím možných důsledků očkování proti tuberkulóze v porodnici nechtějí.

Této možnosti v porodnici přitom využívá čím dál víc lidí. Podle starších údajů jich je v Česku kolem 17 procent. A patrně budou jejich řady narůstat.

Podle některých lékařů nemůže za odložení očkování proti tuberkulóze rodiče nikdo postihovat. Nedávno někteří odborníci rodičům otevřeně doporučili, aby platnou vyhlášku nedodržovali. Ideální doba očkování je podle nich mezi půlrokem až rokem.

Třeba podle Vojtěcha Thorna z Ústavu klinické imunologie Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně je odložení očkování jediný správný postup. Formálně za to rodičům hrozí pokuta. Podle předního českého odborníka na očkování Romana Prymuly je ovšem brzké očkování proti tuberkulóze velmi důležité pro děti z rizikových skupin, kde je výskyt TBC vyšší.

Při brzkém očkování živou vakcínou proti tuberkulóze mimo jiné hrozí, že ji dostanou i děti s poruchami imunity, o kterých se to ještě neví. Ty pak mohou i zemřít.

Více čtěte na straně 5

Autor:

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...