Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Opět další rekord. V úterý přibylo 25 864 nakažených, nejvíce od začátku epidemie

Pacienti s covidem-19 v těžkém stavu podstupují několikatýdenní hlubokou anestezii. foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Laboratoře v Česku v úterý odhalily 25 864 nových případů nákazy koronavirem. Je to dosud nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Rekordních hodnot dosahuje i týdenní incidence. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
  7:13

Vysoké denní nárůsty se projevují v týdenní incidenci. Minulé úterý připadalo na 100 tisíc obyvatel 813 nových případů za předchozích sedm dní. 

V neděli incidenční číslo poprvé překonalo tisícovku a k tomuto úterý připadá 1 061 potvrzených případů infekce za poslední týden na každých 100 tisíc obyvatel. Ve světovém srovnání je Česko na třetím místě, týdenní incidenci nad 1000 mají nyní jen evropské země: Slovensko, Rakousko, ČR a Slovinsko. 

Nadále roste také počet lidi, kteří kvůli pozitivnímu testu na koronavirus skončí v nemocnici. Podle aktuálních údajů se na covidových odděleních nyní nachází 5 652 lidí, zhruba o 100 méně než v pondělí. V těžkém stavu je podle dat ministerstva zdravotnictví 799 covidových pacientů, nejvíc od 21. dubna letošního roku.

Nejhorší epidemickou situaci i nadále hlásí Morava a Slezsko. Incidenční číslo v Olomouckém kraji už přesáhlo hodnotu 1 500. Ve Zlínském kraji je to 1 329 nových případů na 100 tisíc obyvatel za týden. Nejpříznivější situace je nadále v Karlovarském kraji, týdenní incidence zde činí 376 případů na 100 tisíc lidí.

Od začátku epidemie loni v březnu se novým typem koronaviru v Česku prokazatelně nakazily více než dva miliony lidí. S covidem dosud zemřelo 32 408 lidi, jen za úterý je to 48 lidí.

Za posledních sedm dní eviduje ministerstvo zdravotnictví 637 úmrtí lidí s prokázaným covidem. Denním maximem bylo čtvrtečních 118 případů, což byl nejvyšší počet od letošního dubna. Od začátku listopadu zemřelo zatím 1 545 lidí s covidem, v průměru 67 za den.

Kvůli stále sílící epidemii a snižující se kapacitě nemocnic Zlínský kraj podle hejtmana Radima Holiše od příštího týdne minimálně na 14 dní omezí společenský život. Zakázány pravděpodobně budou akce nad 100 lidí. Hejtman to řekl v úterý na tiskové konferenci.

Holiš se uchýlil k tomuto kroku poté, co vláda nevyhlásila celostátní nouzový stav. Ve Zlínském kraji jsou podle něj nemocnice na hranici svých kapacit.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat