8. března 2017 13:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Valachová: Maturita z matematiky i cizího jazyka je nutná

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Kateřina Valachová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Valachová | foto: MAFRA

PRAHA Zavedení povinné maturity z matematiky i z cizího jazyka je nutný standard. Studenti budou tyto znalosti potřebovat k úspěchu na trhu práce, řekla ve středu novinářům ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) po schválení novely školského zákona v Senátu. Senátoři nezrušili zavedení povinné maturity z matematiky, i když to doporučoval senátní školský výbor.

„Na konci středoškolského vzdělávání by opravdu měla být ta triáda jazyků, to znamená mateřského jazyka, cizího jazyka a přírodovědného jazyka, kterým je právě matematika. Jsem přesvědčena o tom, že tento standard vzdělání studenti budou potřebovat v budoucnosti ještě více než nyní pro úspěch na trhu práce ale také v životě,“ řekla ministryně. Na gymnáziích má povinná maturita z matematiky začít v roce 2021, na odborných školách o rok později.

Dosud studenti povinně maturovali z češtiny a mohli si vybírat, zda si jako druhý povinný předmět zvolí cizí jazyk nebo matematiku. Podle Valachové současný systém nevyžadoval dostatečné znalosti od studentů. „Velmi často v minulosti si studenti volili matematiku ne proto, že by ji měli rádi, ale protože cizí jazyk ovládají ještě méně,“ řekla.

Podle ní se musí úroveň znalostí středoškoláků v příštích čtyřech letech zvýšit. Ministerstvo dělá kroky proto, aby se změnil způsob vzdělávání v matematice i v cizích jazycích, dodala.

Novela školského zákona umožní změnit systém financování škol tak, aby k nim byl spravedlivý bez ohledu na to, kolik studentů je navštěvuje, řekla dále. Zároveň zákon podle ní zajistí, že ředitelé budou moct lépe předvídat, s jakým množstvím peněz mohou počítat.

Stát by měl podle předlohy nově platit školy podle počtu odučených hodin na základě vzdělávacích programů, nikoli podle počtu žáků. Nyní se podle ministerstva školství výše platby za žáka v konkrétním oboru nebo typu školy liší podle regionů. Nově má ministerstvo určit, kolik peněz dostane konkrétní škola. Financování soukromých a církevních škol má zůstat stejné.

Novelu zákona musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman. Valachová ve středu vyjádřila přesvědčení, že tak Zeman učiní.

ČTK
  • 3Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz