Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Radši budu sám pálit penicilin, než aby nějakému pacientovi chyběl, slibuje Válek

Česko

  8:14aktualizováno  17:05
Česko se stále potýká s nedostatkem léků. V lékárnách chybí hlavně penicilin, sirupy pro děti, inzulin či endiaron. „Radši budu pálit penicilin podobně jako vakcíny (na covid-19), než aby nějakému pacientovi chybě,“ řekl v pátek ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. „Léky jsou, problém je, že nejsou v každé lékárně, že jejich distribuce do lékáren není celoplošná,“ uvedl ministr s tím, že lékárníci slibují nápravu.

„Jediný člověk v Česku nebyl ohrožen na životě, protože by chyběl lék, to vám všichni potvrdí,“ hájil se v pátek Válek. Podle něj stát dovezl velké množství antibiotik z té skupiny, do které patří i penicilin.

Problém podle ministra není, že by léků nebyl dostatek, ale že nejsou ve všech lékárnách. Podle náměstka ministra Jakuba Dvořáčka je z dat patrné, že léků dodaných do Česka bylo dost a nebyly dosud vydané, takže v některých lékárnách být musí. Podzimní problémy podle něj způsobil výpadek jednoho léku, který se přenesl na další, kterými ho lékaři nahrazovali.

„Nevíme, kolik přípravku ve které lékárně je, ale dokážeme spočítat, kolik například penicilinu bylo vydáno a kolik bydlo dodáno. Jsme tak schopni vypočítat, kolik léčiv typu penicilin máme na českém trhu,“ uvedl Dvořáček. Podle něj také není problém s nedostatkem léku, ale panika, která dle jeho slov přetrvává. Ministerstvo proto doporučilo rezervace v lékárně v dostatečném časovém předstihu.

Byli jste ohroženi na životě kvůli nedostatku penicilinu či dalších léků?

Napište nám na hotline@idnes.cz

Ministerstvo slibuje, že do druhé poloviny listopadu dorazí do Česka 300 tisíc balení penicilinu v tabletách i suspenzích. „Čísla, která jsme oznámili 22. srpna, tedy že do prvních říjnových dní bude dodáno do České republiky 130 tisíc balení penicilinu v suspenzích i tabletách a do 2. poloviny listopadu dalších 170 tisíc, platí,“ uvedl Válek.

„Tento týden dorazilo 38 tisíc balení penicilinu, příští týden bude naskladněno u distributorů dalších 30 tisíc. To odpovídá více než měsíční spotřebě penicilinu,“ doplnil ministr zdravotnictví.

Dodávky penicilinu do Česka jeden z výrobců, společnost BB Pharma, navýšil za půl roku o 500 procent. Firma pokrývá asi 15 procent českého trhu s penicilinem.

„V pondělí bychom měli dostat 30 tisíc balení penicilinu všichni distributoři, pro naši společnosti je to asi 7 tisíc balení. Je 2 600 lékáren a naše společnost dostane 7 tisíc balení, na jednu lékárnu v naší síti tak vycházejí zhruba 3 balení,“ upřesnil Jan Rohrbacher, předseda představenstva jednoho z distributorů léčiv Alliance Healthcare.

Měli jste v poslední době problémy se sháněním nějakých léků?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pátek 15. září 2023. Anketa je uzavřena.

Ano783
Ne186

Dostatek léků na průjem

„Za celou dobu nedošlo k ohrožení života, tím, že by chyběl preparát, a to včetně toho z gastroenterologie,“ sdělil dále ministr. Narážel přitom například i na nedostatek léku endiaron.

„Máme silné zbraně na boj s jakýmkoliv průjmem,“ ujistil předseda České gastroenterologické společnosti ČLS JEP Ilja Tachecí s tím, že lékárníci mají dostatek jiných náhrad i známý lék na průjem, který dlouhodobě chybí.

Podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nebude výrobce Sanofi dodávat endiaron do ledna příštího roku, v posledních čtyřech letech byl výpadek výroby hlášený čtyřikrát.

Ministr Válek na tiskové konferenci reagoval i na kritiku šéfa opozičního hnutí ANO Andreje Babiše, který míní, že by Válek měl kvůli dlouhotrvajícím potížím s léky rezignovat. Babiš také uvedl, že on by penicilin zajistil a sám dovezl.

„Pan poslanec Babiš je bezesporu vynikající manažer, což prokázal v době covidu, kdy střídání počtu ministrů vedlo k nejvyššímu počtu mrtvých v Česku za Evropu na počet obyvatel, opravdu si nemyslím, že premiér Petr Fiala bude kráčet v jeho stopách,“ sdělil.

Válek v srpnu uvedl, že Česko má domluvenou dodávku 130 tisíc balení penicilinu i sirupů do začátku října. Dalších 170 tisíc balení by pak mělo dorazit do první poloviny listopadu. V září loňského roku bylo podle Válka předepsáno 45 tisíc balení antibiotik a 14 tisíc balení sirupů.

Podle Válka Česko jednalo například s výrobci v Koreji. Rovněž počítá, že bude jednat i v Japonsku. Jednou z cest je podle něj do Evropy dostat výrobce, kteří dosud do Evropy léky nedodávali. „Dlouhodobě chceme s danými firmami jednat, aby dodávaly na evropský trh,“ uvedl ministr s tím, že cena léků není problém.

Současná situace vadí České lékárnické komoře, zejména majitelům samostatných lékáren. „Věřím, že novela zákona tak, jak byla navržena, napomůže k tomu, aby v případě, že budou dodávky do republiky z jakýchkoliv skupin limitované (...), tak přispěje k tomu, aby byly přípravky dodávané rovnoměrně napříč celou republikou,“ řekl člen jejího představenstva a vedoucí ústavní lékárny IKEM Michal Hojný.

S tím ale nesouhlasí Marek Hampel, předseda Grémia majitelů lékáren, který novelu dlouhodobě kritizuje. „O rovnoměrném zásobení lékáren není v novele ani slovo a věta, že distributor nesmí zvýhodnit žádnou lékárnu, je jen fráze. Všichni v oboru víme, že distribuce má své přednostní odběratele smluvní, jako jsou fakultní a další nemocnice, anebo své řetězcové lékárny. Na situaci se nic nezmění,“ napsal na síti X.

Podle náměstka ministra Jakuba Dvořáčka je z dat patrné, že léků bylo do ČR dodáno dost a nebyly dosud vydané, takže v některých lékárnách být musí. Problémy loni na podzim podle něj způsobil výpadek jednoho léku, který se přenesl na další, jimiž ho lékaři nahrazovali.

Autoři: ,