Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Válka o Abidžan kosí civilisty

Česko

Francouzi zvažují, zda se nevložit do bojů v Pobřeží slonoviny. Vyslali posily a ovládli letiště

ABIDŽAN/PRAHA Z Pobřeží slonoviny utíká víc a víc lidí. Žene je strach o holý život, protože si dnes nemohou být jistí před vojáky vládnoucího prezidenta Laurenta Gbagba, natož pak před rebely a stoupenci Alassaneho Ouattary, který vyhrál loňské volby a přetahuje se s Gbagbou o moc. Do dění v zemi se stejně jako při chaotické občanské válce před devíti lety zapojili i francouzští vojáci, kteří mají svou základnu nedaleko hlavního města Abidžanu. Zpočátku jen převzali ochranu nad uprchlíky, včera však obsadili mezinárodní letiště. Francouzská vláda se navíc rozhodla do země poslat dalších 300 vojáků; od včerejška jich tam tudíž má už 1100. Zvažuje i to, jestli a jak případně zasáhnout.

Gbagbova armáda řídne Dramatickou situaci v Pobřeží slonoviny nejlépe vystihuje zpráva, se kterou přišel Mezinárodní červený kříž. Z města Duékoué na západě země hlásili jeho lidé masakr, který si vyžádal na 800 mrtvých (takový byl alespoň odhad Červeného kříže, další zdroje mluvily o 300 až 1000 mrtvých).

Masakr rozpoutali žoldáci, kteří bojují za Ouattaru. V té souvislosti je na místě podotknout, že nejde o profesionální vojáky. Většina z Ouattarových stoupenců je z muslimského severu a bojovala už v občanské válce. Už tehdy to byly vlastně nezvladatelné hordy. Tvořili je mladíci, kteří buď válčili, nebo se opíjeli. A bez skrupulí okrádali civilisty. Nikdo jim nevelel, jednali živelně a podle toho to i vypadalo. Když se proto minulý týden začaly šířit zprávy o tom, že vojáci nešetří civilisty, nikoho v Pobřeží slonoviny to vlastně nepřekvapilo. V podstatě se totiž opakuje to, k čemu došlo už v roce 2002, kdy zemi definitivně rozdělila válka křesťanského jihu s muslimským severem.

Ouattarův tábor prohlašuje, že chce Gbagbu postavit před mezinárodní tribunál, aby se zodpovídal ze svých „zločinů“. Současně se ale Ouattarovi stoupenci dopouštějí stejných zvěrstev, která jsou kladena za vinu Gbagbovi (ten prý před devíti lety posílal na muslimský sever tlupy svých zabijáků). „Z důvěryhodných zdrojů víme, že Ouattarovi lidé své protivníky týrají a popravují bez soudu,“ řekla včera agentuře AP Corinne Dufková ze senegalské pobočky humanitární organizace Human Rights Watch. Na civilisty neberou ohled ani Gbagbovi vojáci. „Situace se přiostřuje,“ hlásil z Abidžanu Alain Le Roy z mírové mise OSN, která v zemi hlídkuje od občanské války. „Vojáci ostřelují z těžkých zbraní i rezidenční čtvrti.“

Ofenziva proti Gbagbovi, který se opevnil v Abidžanu, začala zhruba před měsícem. Ze severu se šířila k hlavnímu městu a narážela jen na slabý, nebo dokonce na vůbec žádný odpor. Tvrdě bojovat se začalo až v Abidžanu. Pozorovatelé se shodnou na tom, že mezinárodní intervence nebude třeba. Rebelové, kteří bojují za legálně zvoleného Ouattaru, se prý s Gbagbou dřív nebo později vypořádají. Tím spíš, že se prý Gbagbovi rozutíkává armáda. Jediný problém tak představují masakry na civilistech.

Válka v Pobřeží slonoviny * V metropoli Abidžanu jsou oba hlavní protagonisté války. Dosavadní prezident Laurent Gbagbo se opevnil v prezidentské rezidenci, Alassane Ouattara, který jej loni v listopadu porazil ve volbách, pobývá v hotelu, jenž stráží jednotky OSN. * Od loňského listopadu si už boje vyžádaly nejméně 1300 mrtvých. Přes milion lidí ze země uteklo. * Od občanské války, která vypukla v roce 2002, situaci v zemi monitoruje 8000 vojáků OSN.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!