Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Válka o radary na silnici

Česko

Města se bouří proti tomu, že poslanci zakázali městské policii měřit rychlost aut

PRAHA Radary na měření rychlosti aut nyní tvrdě rozdělily města a poslance. „Starostové a primátoři nás zabijou,“ zachytily mikrofony ve sněmovně ministra vnitra Ivana Langra, když poslanci ve středu večer zakázali městské policii a soukromým firmám měřit rychlost aut. Stalo se tak na návrh poslance ODS Jana Klase.

Představitelé měst, obcí a strážníků včera politiky ostře kritizovali.

Primátoři a starostové si stěžují zejména na to, že republiková policie nemá na účinné hlídání dodržování rychlosti kapacity. Řada měst a obcí navíc investovala statisícové a milionové částky do nákupu radarů. Nyní doufají, že Senát zákaz měření městskou policií zruší. Tomu ale nenasvědčují včerejší výroky některých senátorů napříč stranami, které oslovila ČTK. Působit na senátory chce i ministr Langer, který večer v České televizi řekl: „Já se pokusím senátory přesvědčit o tom, že tato změna je unáhlená, a požádám je, aby ji opravili“.

Například prostějovští radní před měsícem podepsali smlouvu na pronájem dvaceti radarů měřících rychlost v ulicích od soukromé firmy. Té by odváděli 40 procent vybraných pokut. Na místě zatím mají pouze jeden radar. „I ten snížil počet přestupků o osmdesát procent,“ řekl LN místostarosta Vlastimil Uchytil (ODS) a dodal: „Klidně budeme náš díl výtěžku posílat na účet sněmovny, jen když bude v ulicích bezpečno“. „Praha zásadně nesouhlasí se změnou zákona, která městským a obecním policiím odebírá možnost měřit rychlosti,“ řekl náměstek pražského primátora Rudolf Blažek (ODS). Dodal, že investovali do kamerových systémů „stovky milionů korun“ a výsledkem je razantní snížení nehod.

V Turnově si měli pronajmout 12 radarů. „Doufáme, že omezení nemůže přes Senát projít,“ poznamenal tajemník tamní radnice Miroslav Šmiraus. Podobně se vyjadřovali i další zástupci samosprávy.

Jejich naděje ale může být planá. Například senátor a primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) odebrání pravomocí městské policii považuje „principiálně za správné“ a je „skoro přesvědčen“, že návrh většina senátorů podpoří. Strážníci podle Kubery pokutovali i mírné překročení rychlosti, aby si obce vylepšily příjmy.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Mnozí senátoři navíc váhají i proto, že Klasův návrh se stal součástí vládního balíku reformy policie. A kdyby prý celý reformní balík sněmovně vrátili, poslanci by mohli potopit celou policejní reformu. Tak uvažuje například předseda senátorů KDU-ČSL Adolf Jílek. Ten by proto problém raději řešil v novém zákoně o obecní policii. „My jsme dali městské policii příliš velké pravomoci a malou zodpovědnost. Myslím, že s tím bude potřeba něco udělat v novém zákoně,“ řekl Jílek. Také starosta Hluboké nad Vltavou a senátor ODS Tomáš Jirsa zatím ze stejného důvodu neví, jak se k návrhu postaví. Podle něj je třeba nejprve zjistit, zda by byla sněmovna ochotna ustoupit a novelu schválit bez Klasovy změny.

A co říká ten, kdo vše způsobil - poslanec Jan Klas? Ten odmítá jak argumenty na snižování nehodovosti, tak otázky, co bude s milionovým vybavením, které si obce a města pořídily. „Snižování počtu nehod je mýtus, jenom se to zdá, protože zdaleka ne všechny nehody jsou nahlášené. A zařízení na měření může policie od měst jednoduše vykoupit. Když má peníze na modernizaci svých krajských správ, měla by mít i na toto,“ domnívá se.

***

„Praha zásadně nesouhlasí se změnou zákona, která městským policiím odebírá možnost měřit rychlosti.“

Autor: