Čtvrtek 30. června 2022, svátek má Šárka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vláda zpřísní udílení dávek uprchlíkům, chce zákon pro migraci bez stavu nouze

Ministr vnitra Vít Rakušan na tiskové konferenci. (10. května 2022) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Ministr vnitra Vít Rakušan v neděli uvedl, že někteří lidé přijíždí do České republiky jen kvůli získání uprchlických dávek, a proto vláda zpřísní jejich udílení. Kvůli migrační krizi chce ve Sněmovně žádat o prodloužení nouzového stavu. V červnu by pak chtěl prosadit novelu zákona týkajícího se uprchlíků z Ukrajiny, aby bylo možné dělat nutná opatření i bez nouzového stavu.
  13:36

„Bude zpřísněna první dávka, právě jako reakce, aby nebyla zneužívána. Může být nahrazena v objektech poskytovaných státem, kde je strava, tou stravou jako takovou, tedy naturální dávkou budeme demotivovat lidi, aby sem přicházeli kvůli penězům,“ popsal Rakušan v nědělním pořadu Otázky Václava Moravce České televize.

Sociální turistika některých lidí, kteří se snaží jako uprchlíci z Ukrajiny získat finanční příspěvek, je podle vicepremiéra celoevropský problém. Se svým maďarským protějškem se Rakušan dohodl na tom, že maďarská cizinecká policie bude přednostně lustrovat uprchlíky přicházejících do České republiky, u nichž je podezření, že pochází z Maďarska a nikoliv z Ukrajiny.

Zpřísní se i druhá a šestá dávka, kdy bude muset uprchlík prokázat dlouhodobý pobyt v České republice. Jakým způsobem ministr neuvedl. Návrh má vláda podle vicepremiéra projednat tento týden.

„No vidíte pane ministře, teď bych vás skoro poplácal po zádech, protože všechny ty otázky, které jsem vám položil a všechny ty věci o kterých jsme se bavili, tedy demotivujme je, aby tady nejezdili za tou turistikou a bavme se s Maďarskem, tak jste domluvili,“ reagoval v diskuzním pořadu předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.

Nouzový stav má nahradit novela lex Ukrajiny

Kvůli uprchlické krizi chce Rakušan ve Sněmovně žádat o prodloužení nouzového stavu, který zatím platí do konce května. Kabinet bude žádost diskutovat na jednání v příštích dnech. Poslanci by pak o návrhu mohli hlasovat ve čtvrtek.

„Pokud máme nějaké rychlé opatření, které reaguje například na romské uprchlíky přicházející do Česka a potřebujeme rychle změnit pravidla fungování, tak potřebujeme nouzový stav,“ obhajuje prodloužení nouzového stavu Rakušan.

V tomto už však podporu Fialy nezískal. Ten avizoval, že poslanci hnutí SPD budou proti prodloužení a zdůraznil, že jeho hnutí pro žádný nouzový stav dosud nehlasovalo.

Viceministr řekl, že vláda bude žádat o prodloužení maximálně o dalších 30 dní. „Potom doufáme, že se nám během června podaří prosadit novelizaci lex Ukrajina, abychom měli možnost bez nouzového stavu zvládat migrační krizi,“ uvedl.

Vnitro předložilo novelu k připomínkám na přelomu dubna a května. Počítá například s tím, že by Česko i po skončení nouzového stavu nevydávalo víza a povolení k pobytu pro Rusy a Bělorusy. Opoziční hnutí ANO se chce o případné podpoře prodloužení nouzového stavu rozhodnout podle zdůvodnění žádosti kabinetu.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat