Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

ANO nechce, aby stížnost na novelu penzí řešil Rychetský. Senátoři návrh stáhli

Tisková konference hnutí ANO k podání návrhu Ústavnímu soudu na zrušení vládní novely o zkrácení červnové valorizace penzí. Na snímku hovoří Alena Schillerová. (5. května 2023) foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Opoziční hnutí ANO chce, aby předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský nebyl součástí rozhodování o návrhu na zrušení části vládní novely o červnové valorizaci penzí, uvedl server Seznam Zprávy. Skupina senátorů bere svůj návrh zpět. O dalším postupu rozhodne určený soudce zpravodaj Jiří Zemánek.
  15:50

ANO má pochybnosti o Rychetského nepodjatosti kvůli dřívějším mediálním výrokům. Uvedl to v úterý server Seznam Zprávy, kterému to potvrdili Rychetský i předsedkyně poslaneckého klubu hnutí Alena Schillerová.

Právní zástupce ANO doručil návrh na podatelnu Ústavního soudu v pátek. O námitce ohledně Rychetského podjatosti bude rozhodovat plénum ÚS. Podání podle Seznam Zpráv naráží na jeho vyjádření pro Českou televizi a Deník N z konce března. Tehdy uvedl, že se bude snažit rozhodnout tak, aby nebyla ohrožena stabilita a fungování celého systému. Podle ANO také následně Rychetský pozitivně hodnotil skutečnost, že novelu podepsal prezident Petr Pavel.

Poslanci ANO svůj návrh na zrušení části novely odůvodnili protiústavností právní úpravy, kterou spatřují v nepřípustné retroaktivitě a ve způsobu projednávání novely ve stavu legislativní nouze ve Sněmovně. Jedním z pilířů návrhu je také porušení procedurálních práv parlamentní menšiny.

Senátoři vzali návrh zpět

Minulý týden nebylo jasné, kteří další senátoři a s jakými argumenty návrh podpořili. „Ve věci Ústavní soud dne 8. 5. 2023 obdržel listinu s názvem Zpětvzetí návrhu,“ uvedla v úterý bez dalších podrobností mluvčí soudu Kamila Abbasi.

Poslanci ANO svůj návrh odůvodnili protiústavností právní úpravy, kterou spatřují v nepřípustné retroaktivitě a způsobu projednávání novely ve stavu legislativní nouze ve Sněmovně. Obě skupiny žádaly přednostní projednání svých podání, soud další postup zatím nespecifikoval.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) minulý týden uvedl, že vláda zákon obhájí. Odmítá tvrzení, že snížení mimořádné valorizace bylo retroaktivní a nabouralo očekávání zvýšení důchodů.

Průměrná měsíční penze podle novely vzroste od června o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun, jak by tomu bylo podle běžných zákonných pravidel. Snížení valorizace je podle vlády nutné pro stabilizaci veřejných financí, stát jen za letošek ušetří 19,4 miliardy korun. Opozice naopak mluví o ožebračování nebo okrádání důchodců, kteří jen letos přijdou v průměru zhruba o 7000 korun.

Autoři: ,

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...