Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Varhaník vyhrál i právo hrát v katedrále v Chartres

Česko

HAAG/BRNO Mladý český varhaník Michael Bártek se stal absolutním vítězem 13. ročníku renomované Mezinárodní varhanní soutěže Césara Francka v nizozemském Haarlemu. Ve čtyřkolové soutěži, která se koná každý třetí rok, získal první cenu spojenou s titulem laureáta i Cenu publika.

„Do posledního, finálového kola postoupili Bártek, Japonka a Američan. Bártkovo vítězství bylo jednoznačné, jak prokazuje i Cena publika, kterou mu udělili diváci,“ uvedla Bártkova pedagožka Věra Heřmanová.

Soutěž je zaměřena na interpretaci francouzské varhanní hudby. Jejímu studiu se Bártek intenzivně věnoval nejprve na brněnské JAMU a jako koncertní varhaník nyní pokračuje ve studiu u Christopha Mantouxe na konzervatoři ve francouzském Štrasburku.

Vítězství v prestižní soutěži přináší mladému umělci mimo jiné i pozvání k recitálu na velkých varhanách slavné katedrály NotreDame ve francouzském městě Chartres. Tamní vystoupení jsou považována za vrcholné varhanní koncerty.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...