Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Vařila oběd. Pak jela oslavit zvolení

Česko

Velké kroužkování - Voliči udělili 3,7 milionu preferenčních hlasů, před 4 lety to bylo 1,9 milionu

Překvapivé vítěze voleb ze zadních míst kandidátek preferenční hlasy zaskočily.

Jedni v to alespoň doufali, druhé něco podobného ani nenapadlo.

PRAHA/ČESKÉ BUDĚJOVICE Voliči přichystali stranickým kancelářím pěknou řádku překvapení. Čtyři krajští lídři ODS se vůbec nedostali do sněmovny, mezi nimi ani místopředseda strany Ivan Langer. Podobně dopadl i Jaroslav Fiala z ČSSD, kterému jediné místo pro jeho stranu v Karlovarském kraji zabral hejtman Josef Novotný.

„Rozhodnutí, které z těchto voleb vzešlo, respektuju a beru s pokorou,“ komentoval svůj propadák Langer. Utěšuje ho prý jen to, že ODS ve volbách uspěla víc, než se čekalo, a že celostátní politiku opouští i Jiří Paroubek.

Šťastného rekordmana v přeskakování má Praha. Novým poslancem za ODS se stane Jan Florián, který kandidoval na poslední 36. pozici. Jeho úspěch byl překvapením nejen pro ostřílené matadory, kteří věřili, že mají poslanecké křeslo jisté, ale i pro něj samotného. „Když jsem se při sčítání ocitl na šestém místě, byl to pro mě infarktový stav,“ popsal LN Florián. Vše sledoval na Úřadu městské části Prahy 10, kde je zastupitelem. „Politikou se zabývám asi devět let,“ říká živnostník, který byl asistentem poslance Borise Šťastného.

Spíš než nespokojeností s dosavadními představiteli pražské ODS si svůj úspěch vysvětluje vlastní pílí a dobrou kampaní. Ve sněmovně se chce zabývat podporou živnostníků, rád by usedl v hospodářském, případně zdravotním výboru. „Na oslavy není čas, vrhli jsme se rovnou do práce,“ tvrdí.

Lenka Kohoutová z ODS, která v Praze kandidovala jako 29., se na průběžné sčítání výsledků zpočátku vůbec nesoustředila. Její neděle probíhala podobně jako jiné. Došla na nákup, začala vařit oběd. „Přítel mi říkal, že to asi vypadá dobře, pořád jsem tomu ale nevěřila. Později mi volal pan europoslanec Cabrnoch, že jsem zřejmě poslankyně a ať přijedu na štáb do Malostranské besedy,“ popisuje své překvapení Kohoutová. Celkem 10 251 hlasů ji posunulo na pátou pozici.

Pak už začala oslavovat. „Opravdu jsem si to přála, jsem ráda. Dlouhé roky pracuji pro osoby se zdravotním postižením a ráda bych toto téma vzala s sebou do Poslanecké sněmovny,“ říká Lenka Kohoutová. Se svými spolustraníky, které z volitelných míst díky preferencím voličů odsunula, se Kohoutová v Malostranské besedě nepotkala. Že by mezi nimi vznikla zášť, to si ale nemyslí.

V pražské ODS mimo původní pořadí uspěl a slavit tu mohl i dlouholetý poslanec Marek Benda. Některé kandidáty ze zadních míst jejich úspěch vysloveně zaskočil. Martin Gregora, dětský lékař ze Strakonic, přeskočil z dvacátého místa jihočeské kandidátky TOP 09 jedničku Vlastu Parkanovou a dostal se do sněmovny.

„Vůbec jsem s tím nepočítal. Na kandidátku jsem se nechal zapsat, abych stranu podpořil. Nenapadlo mě, že bych nakonec mohl být z dvacátého místa zvolen poslancem,“ řekl Gregora.

Hned poté, co volby skončily, tak musel řešit těžkou otázku, zda kariéru úspěšného a populárního dětského lékaře vymění za práci poslance. „Nakonec jsem si řekl, že by odstoupení ze sněmovny nebylo fér vůči voličům. Tak se s největší pravděpodobností poslanecké funkce nevzdám, ale budu se ji snažit skloubit i s pediatrií. I kdybych měl lékařskou praxi vykonávat jeden nebo dva dny v týdnu,“ uvedl Gregora.

Dilema má i hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný. Ve svém kraji byl jediným kandidátem ČSSD, který se do sněmovny dostal. Voliči ho přitom kroužkovali ze 13. místa. „Nemůžu voliče zklamat. V tuto chvíli nemůžu s poslaneckým mandátem handlovat nebo ho postoupit jinam,“ řekl ČTK Novotný. Ještě ale není rozhodnut, jak naloží s funkcí hejtmana. „Rozhodnu se později,“ uvedl.

U ČSSD nebyly změny v pořadí kandidátek tak časté jako u ODS. Kromě Novotného u voličů největší levicové strany zabodoval i Jaroslav Foldyna. Z nevolitelného 6. místa se dostal na 3. Své skokany mají i Věci veřejné. Nejznámějším je dopravní expert Stanislav Huml. Ve Středočeském kraji jej preferenční hlasy vynesly ze 7. místa až na první.

Celkem letos lidé kroužkováním pořadových čísel kandidátů udělili 3,7 milionu preferenčních hlasů, před čtyřmi lety to bylo 1,9 milionu. Obecně u kroužkování uspěli a do sněmovny se díky němu dostali starostové a starostky, ale také lékaři a lékařky. Kromě jiných u ODS Vít Němeček, ředitel jablonecké nemocnice, u TOP 09 Rudolf Chlad, čestný člen horské služby na Božím Daru, nebo u ČSSD Jiří Koskuba, primář z nemocnice Na Bulovce.

***

NEJVÍCE PREFERENČNÍCH HLASŮ ZÍSKALI

Karel Schwarzenberg 46 087 preferenčních hlasů, 26,51 procenta

Michal Hašek 25 181 preferenčních hlasů, 18,05 procenta

Bohuslav Sobotka 23 962 preferenčních hlasů, 17,18 procenta

Lubomír Zaorálek 23 712 preferenčních hlasů, 13,94 procenta

Jiří Paroubek 18 518 preferenčních hlasů, 20,30 procenta

Petr Bendl 16 593 preferenčních hlasů, 11,02 procenta

Martin Pecina 15 095 preferenčních hlasů, 15,60 procenta

David Vodrážka 14 545 preferenčních hlasů, 9,20 procenta

Jana Černochová 14 528 preferenčních hlasů, 9,19 procenta

Radek John 13 841 preferenčních hlasů, 21,05 procenta

KROUŽKOVÁNÍ JE ODSTAVILO

Ivan Langer lídr ODS v Olomouckém kraji byl odsunutý preferenčními hlasy pro jiné kandidáty na nevolitelné místo

Jiří Janeček pražský radní neobhájil křeslo, ačkoli byl na kandidátce na 5. místě a ODS tu získala 8 mandátů

Zdeněk Mach lídr ODS v Libereckém kraji a dosavadní poslanec nebyl zvolen

Jaroslav Fiala lídra ČSSD v Karlovarském kraji odsunul Josef Novotný, tamní hejtman

Josef Kochan lídr ODS v Královéhradeckém kraji a dosavadní poslanec nebyl zvolen

Daniel Petruška lídr ODS v Pardubickém kraji a dosavadní poslanec nebyl zvolen

Autor: