Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Varnsdorf musí zaplatit pokutu 650 000 kvůli chybám v zakázce na rychlostní radary

Starosta Varnsdorfu Stanislav Horáček. foto: ČTK

BRNO - Město Varnsdorf musí zaplatit pokutu 650 000 korun za chyby při zadávání zakázky na systém měření rychlosti ve městě. Pokutu mu v opakovaném řízení uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Město proti pokutě nepodalo rozklad, a rozhodnutí je tak pravomocné, uvedl ve čtvrtek antimonopolní úřad v tiskové zprávě.
  11:45

Úřad celkem uložil Varnsdorfu tři pokuty v celkové výši 950 000 korun. Předseda Petr Rafaj ale první dvě pokuty zrušil kvůli souběhu přestupků a úřad je znovu projednával ve společném řízení. V prosinci Rafaj zrušil i poslední pokutu 300 000 korun, v tomto případě bylo ale důvodem nedostatečné odůvodnění rozhodnutí.

Varnsdorf vypisoval výběrové řízení celkem třikrát, pokaždé byly ale v jeho postupu chyby. Prvními dvěma výběrovými řízeními se teď znovu zabýval antimonopolní úřad ve společním řízení. „V prvním případě zadavatel v důsledku nesprávně stanovené předpokládané hodnoty zadal nadlimitní veřejnou zakázku jako veřejnou zakázku malého rozsahu. V následné veřejné zakázce pak postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, aniž by prokázal splnění podmínek pro jeho použití,“ uvedl mluvčí ÚOHS Martin Švanda.

Soud poslal do vazby starostu Varnsdorfu obviněného v kauze pronájmu rychlostních radarů

Zakázku na radary prověřuje i policie. V případu obvinila jednu právnickou osobu a čtyři lidi včetně varnsdorfského starosty Stanislava Horáčka (ANO), který skončil ve vazbě.

Varnsdorfští radní se na svém posledním loňském zasedání rozhodli smlouvu o pronájmu radarů ukončit. Pověřili místostarostu Josefa Hambálka (ANO), aby ji vypověděl. On sám je v případu jedním z obviněných.

Celá kauza se týká pronájmu radarů na měření rychlosti, které pro město provozuje společnost Water Solar Technology. Zakázku poprvé vyhrála v roce 2017 a zvítězila i v opakované soutěži. Firma má dostávat 290 korun bez DPH za každý naměřený přestupek. Opozice kvůli tomu vedení radnice kritizovala. Existuje také judikatura Nejvyššího správního soudu, podle níž je nezákonné, pokud má na výsledcích měření radaru zájem třetí subjekt.

Autor:

Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2
Soutěžíme o 10 balíčků prémiového mléka BEBA COMFORT 2

Zapojte se s námi do soutěže a vyhrajte jeden z 10 balíčků oblíbené prémiové kojenecké výživy BEBA COMFORT 2, na které si vaše děťátko pochutná. Co...

Mohlo by vás zajímat