14. července 2010 16:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Varovná zpráva: počet seniorů závislých na pomoci se prudce zvýší

Důchodce - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Důchodce - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Počet seniorů, kteří budou závislí na pomoci druhé osoby, se do patnácti let zvýší o více než 71 procent. Zatímco letos jejich počet dosáhne 164.447, v roce 2025 jich bude už 282.633. Spolu s tím vzrostou i náklady na péči o ně. Vyplývá to z analýzy zveřejněné na webu Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí (VÚPSV).

"Provedené propočty ukazují významný nárůst potřeby péče," konstatují autoři analýzy, kteří při výpočtech vycházeli z projekce demografického vývoje Česka zveřejněné počátkem roku Českým statistickým úřadem. Největší nárůst podle nich lze čekat u lidí s těžkou mírou závislosti, jejichž počet by se měl zvýšil více než 2,3krát.

Místa v domovech dojdou za 15 let
Podstatně se ovšem nezvedne jen počet závislých seniorů, ale i množství lidí, kteří pobírají kvůli zdravotnímu stavu příspěvek na péči, a to o více než 123.000 na 425.149. "Při zachování stávající struktury čerpání příspěvku na péči v závislosti na pohlaví, věku příjemce a míře jeho závislosti z května 2009 by počet příjemců této dávky vzrostl do roku 2025 o zhruba 43 procent, přičemž nejvýraznější nárůst (o více než 80 procent) lze očekávat u osob s příspěvkem na péči ve III. nebo IV. stupni závislosti, tedy u skupin s největší potřebou sociálně zdravotních služeb," stojí v analýze.

Propočty tak podle ní ukazují, že nynější kapacity jednotlivých typů zařízení nebudou za 15 let dostačující. Je proto nutné provést důkladnou analýzu změn v jednotlivých regionech. "Stávající metodiky ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) pro tvorbu střednědobých plánů rozvoje sociálních služeb však věnují této otázce minimální pozornost, což představuje velké riziko," konstatuje VÚPSV.

Poukázky místo příspěvku na péči
Podle analýzy je potřebné změnit i základní principy financování sociálních služeb. Současný systém, který je založen na "cenové regulaci" maximální výše úhrad klienta za poskytované služby a na poskytování dotace ze strany MPSV, prý jejich rozvoj nestimuluje. Autoři proto radí mimo jiné změnit systém výplaty příspěvku na péči tak, aby byl příjemcům v I. a II. stupni závislosti poskytován například ve formě poukázek. Také by se měla pobytová zařízení ze zákona stát jeho příjemcem, pokud poskytují dosavadnímu příjemci služby. Nutné prý je také zavést evidenci rodinných příslušníků, kteří pečují o své blízké doma, a zvýšit jejich kontrolu či přehodnotit míru závislosti lidí, kteří získali nárok na příspěvek na péči.

Vedle toho by měla být zrušena maximální výše úhrad za pobyt a stravu v pobytových a ambulantních zařízeních a za jednotlivé úkony v oblasti terénních sociálních služeb. Rovněž by měla být důsledně uplatňována vyživovací povinnost dětí k jejich rodičům a poskytována věcná pomoc ve formě půjčky těm uživatelům sociálních služeb, kteří jsou osamělí nebo jejichž děti nemají dost peněz na zaplacení nákladů potřebných sociálních služeb.

ČTK

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.