Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Vaše starosti na mou hlavu, aneb Chávez dobývá web

Česko

Venezuelský prezident si zřídil profil na sociální síti Twitter. Lidé ho prý hromadně žádají o pomoc – chtějí hlavně práci a bydlení, ale i půjčku.

CARACAS/PRAHA „Chudáčku, nevíš, co říkáš,“ odpověděl venezuelský prezident Hugo Chávez člověku, který se jej v pondělí prostřednictvím internetové sociální sítě Twitter ptal na to, proč budou zářijové parlamentní volby ve Venezuele monitorovat pozorovatelé, když je o výsledku stejně rozhodnuto předem. Nebyl to typický příspěvek – prezident je prý zvyklý spíš na to, že jej přispěvatelé a diskutéři chválí, případně že jej prosí o pomoc; přesto na něj Chávez odpověděl. Jiná věc už je, jak odpověděl.

Svůj profil má Chávez na Twitteru tři měsíce a od té doby – jak hrdě hlásí jeho propaganda – obdržel na 290 tisíc žádostí o pomoc. Navíc má prý na 674 tisíc obdivovatelů (jen během úterka, poznamenala americká televize CNN, jich přibylo dalších zhruba tisíc). Chávezova adresa na Twitteru zní „@chavezcandanga“, přičemž slovo „candanga“ může mít hned dvojí, či dokonce trojí význam – v obecné španělštině „ďábel“, ve venezuelské pak „neúnavný“, ale i „drsný“. Aby nedošlo k omylu, pojí se k tomu vysvětlující slogan: „Prezident Venezuelské bolívariánské republiky, bolívariánský bojovník, socialista a antiimperialista“.

Udržet si kontakt s „lidem“ „Jde o další nástroj kontaktu s veřejností,“ nechal se slyšet Chávez. „Prostředek, jak lidem pomáhat,“ dodal pyšně s tím, že každou žádost o pomoc posuzuje „tým vládních zaměstnanců“.

Prosbám, kterými prý lidé bombardují Cháveze, dominuje téma práce – s hledáním zaměstnání chtělo prý dosud pomoci na 19 tisíc lidí. Dalších zhruba 17 tisíc prosí prezidenta, aby jim pomohl najít nebo získat bydlení. Na 12 tisíc lidí žádalo prezidenta o půjčku a 7000 se na něj obrátilo s žádostí o právní pomoc.

Zdaleka nejvíc ovšem chodí gratulace, aspoň podle Cháveze – na 139 tisíc lidí mu prý psalo, že si jako prezident vede dobře a že mu drží palce. Kritických ohlasů přišlo 66 tisíc.

Televize CNN v úterý citovala jednu z typických proseb, se kterými se lidé na Cháveze obracejí. Dotyčná osoba, která o sobě tvrdí, že je čtrnáctiletá dívka, žádá prezidenta, aby pomohl vyřešit složitou situaci v její rodině.

Její otec je prý už téměř rok bez práce a čtyřčlenná rodina byla nucena sestěhovat se k tetě, kde přežívá v jedné místnosti třípokojového domu. Dnes je tak v domě osm lidí a teta prý chce, aby se rodina čtrnáctileté dívky co nejdřív odstěhovala. Děvče psalo Chávezovi zhruba desetkrát, než mu odpověděl. V odpovědi poděkoval za to, že mu poslala telefonní číslo a sdělil jí, že instruoval ministra sociálních věcí Isise Ochou, aby jí „bezodkladně zavolal“. Ještě den poté jí sice nikdo nevolal, dívka však podle odpovědi na dotaz zaslaný z CNN věří, že se tak nakonec stane. „Očekávám, že nám pomůže,“ napsala.

Analytici spatřují v Chávezově vpádu na sociální síť pokus zkombinovat novou technologii s klasickou latinskoamerickou formou vládnutí, kterou umocňuje osobní styk s „obyčejnými“ lidmi. Susan Purcellová z Miamské univerzity v té souvislosti pro CNN zavzpomínala na dobu, kdy se před palácem mexického prezidenta tvořily dlouhé fronty lidí, kteří jej mohli požádat o pomoc. „Chávez si osvojuje nejmodernější technologii, aby pokračoval v tom, co se osvědčilo,“ dodala Purcellová.

Autor: