Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Vášeň pro plakát: Bienále Brno

Česko

BRNO/PRAHA Každé dva roky se v Brně koná přehlídka toho nejlepšího, co v oblasti grafického designu vzniká: Bienále Brno začalo tento týden.

Přehlídka byla založena roku 1963, a je tudíž nejstarší cyklickou výstavou grafického designu na světě. Pravidelně se na ní střídají dvě témata. Letos je věnována plakátu, firemní, informační a reklamní grafice, v roce 2012 se bienále zaměří na grafický design a písmo v knihách, časopisech, novinách a digitálních médiích.

Vedle soutěžní přehlídky je součástí Bienále Brno odborné sympozium a řada doprovodných výstav, díky nimž se Brno vždy na čtyři měsíce stane centrem aktuálního grafického designu. Hlavní pozornost publika však bude směřovat k výstavám. Tou nejatraktivnější je Cosi tísnivého: Surrealismus a grafický design, která odhaluje inspiraci v jednom z nejdůležitějších uměleckých impulzů v moderním umění. Z českých zdrojů jsou zastoupeni Jan Švankmajer, Eva Švankmajerová, Jindřich Štyrský, Karel Teige, Karel Teissig, Josef Vyleťal, Zdeněk Ziegler...

Fajnšmekr by si neměl nechat ujít výstavu Ďábel, smrt a Schwarzenegger. Africký pouliční filmový plakát ze sbírky Wolfganga Stäblera. Mnichovský sběratel se soustředil na filmové plakáty, které zvou do kin obyvatelstvo v Ghaně, Senegalu a Nigérii, tedy v zemích, kde se produkuje tolik filmů, že tamější amatérští malíři k nim pomalu nestíhají malovat poutače.

Třetí výstava je zaměřena na české alternativní časopisy, které tu vycházely po roce 1989. BigMag je výstavou magazínů, které jsou jinak těžko k nalezení, protože nikdy nebyly na stáncích ve výšce očí. Nejspíš nebyly na stáncích vůbec a do třídy je nosili cool spolužáci. Některé vyšly jen jednou, jiné měly celá léta jen pár okopírovaných listů, další zplodily slavné novináře a fotografy nebo je ukazují v učebnicích designu. A většina z nich padá pod rozlišovací schopnost Národní knihovny.

Všechny jsou ale originálním důkazem něčí vášně destilovat aktuální dění a opakovaně komunikovat se světem kombinací textu a obrazu na papíře. Iniciátory projektu BigMag jsou Aleš Najbrt, Bohumil Vašák a Michal Nanoru.

Autor: