Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Vášně kolem Opelu bude hasit Brusel

Česko

Belgičané napadli rozhodnutí General Motors a německé vlády prodat automobilku Opel kanadsko-ruskému konsorciu

BRUSEL/VARŠAVA Německá vláda Angely Merkelové možná jásá, ale ne každému je po chuti nový plán prodeje automobilky Opel.

V pátek se s prvními námitkami ozvala belgická vláda. Ta oznámila, že bude po Evropské unii požadovat, aby začala vyšetřovat okolnosti, za nichž americká automobilka General Motors po dohodě s německou vládou svou dceřinou společnost prodala.

Belgická vláda má podezření, že Berlín si v dohodě o prodeji Opelu vymínil ochranu německých závodů automobilky na úkor továren v jiných zemích. Kromě belgického závodu v Antverpách může být transakcí ohrožen i polský závod v Gliwicích, tentokrát však ze strany Ruska.

„Myslím si, že německá vláda usilovala o svou vlastní výhodu,“ prohlásila belgická vicepremiérka Joelle Milquetová.

Sdělila to v reakci na zprávy, podle nichž závod v Antverpách bude uzavřen, zatímco čtyři továrny Opelu v Německu zůstanou všechny v provozu. Opel má ještě hlavní výrobní závody v Polsku, ve Španělsku a dva v Británii.

Ani Polákům se obchod nezamlouvá GM a německá vláda ve čtvrtek oznámily, že většinový podíl na Opelu bude prodán konsorciu kanadského výrobce automobilových komponentů Magna a ruského finančního ústavu Sberbank. Zvoleno tak bylo řešení, které Berlín od počátku prosazoval.

Za požadavek, aby Evropská komise vyšetřila dohodu z hlediska možného německého protekcionismu na úkor jiných zemí EU, se postavil i belgický ministr zahraničí Yves Leterme. Ministr řekl, že Belgie tuto otázku nadnese příští týden na zasedání ministrů zahraničí EU.

Dohoda meziGMa Berlínem vyvolala obavy i v Polsku, kde Opel v Gliwicích zaměstnává 2500 lidí. Polsko se do jednání o Opelu nezapojovalo a nyní se objevily dohady, že výroba vozů v Gliwicích by se mohla přesunout do Ruska, které nyní bude figurovat mezi vlastníky německé automobilky.

Polský premiér Donald Tusk vyjádřil přesvědčení, že noví strategičtí investoři v Opelu nechají polský závod otevřený. „Jakmile se objevily informace, že Opel bude prodán a kupcem bude kanadsko-ruské konsorcium, začali jsme jednat a získali jsme ujištění, že přesuny továren nejsou mezi cíli této dohody a že Gliwice se nemusí bát,“ řekl polský premiér na páteční tiskové konferenci.

Polské ministerstvo hospodářství uvedlo, že situaci monitoruje, a vyjádřilo naději, že další rozhodnutí ohledně Opelu budou založena na ekonomických kritériích.

Moskva si od transakce slibuje, že Rusku zajistí významné místo na globálním automobilovém trhu, který ovšem trpí přebytkem výrobních kapacit.

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...