Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Vášnivý milovník simultánek

Česko

Dnes uplyne sto let od narození Salo Flohra, výtečného šachisty, jenž reprezentoval ČSR i Sovětský svaz

Salo Flohr byl legendární šachista, měl vzácnou schopnost lidi obdarovávat. Vyznačoval se skvělou poziční technikou. Flohrova šachová linie - to je pokračování Capablanky (mistr světa z Kuby), Petrosjana a Karpova. Nechybělo mnoho a sám se stal mistrem světa.

Na počátku roku 1938 přijel tehdejší mistr světa v šachu Alexandr Aljechin do Prahy, aby podepsal se Salo Flohrem dohodu o zápasu o titul mistra světa v roce 1939 v Československu. Říká se, že by možná vyhrál. Šanci mu však vzal osud v podobě 2. světové války. Zápas se nekonal a Salo Flohr musel emigrovat. Remizovat se silnými, slabší porážet Vezměme to po pořádku. Narodil se židovské rodině 21. listopadu 1908 v městečku Horodenka v Haliči. Pogromy mu vzaly rodiče a chudák Salo se ocitl v sirotčinci v Lipníku nad Bečvou. V roce 1924 přichází s bratrem do Prahy, kde se naučil hrát šachy. Vypracoval se hrou v pražských kavárnách.

Měl nesmírný talent. Zúčastnil se simultánky Richarda Rétiho a Rudolfa Spielmanna roku 1924. Jeho hvězda počala stoupat nahoru. Flohr vyhrál dvakrát za sebou Kautského memoriál v Praze (1928 a 1929) a svůj mezinárodní debut si odbyl na turnaji v Rogašce Slatině ve Slovinsku, kde skončil druhý za Akibou Rubinsteinem. Flohr si na turnaje začal vydělávat jako šachový novinář - zároveň hrál i psal. Jeho styl bylo remizovat se silnými a slabší porážet.

Ve třicátých letech již patřil k nejsilnějším světovým šachistům. V tomto období dosáhl vrcholu. Z jeho úspěchů vzpomeňme: mistr ČSR 1933 a 1936, účastnil se mnoha turnajů po celé Evropě a obvykle se umístil mezi prvními třemi. Z nejvýznamnějších vítězství bych rád připomněl 1. místo spolu s Milanem Vidmarem na turnaji v Bad Sliači (1932), Scheweningen (1933), Bad Liebenwarda 1934 - kde získal 9,5 bodu z 11! Dále Moskva (1935), kde se dělil o první místo s pozdějším mistrem světa Michailem Botvinnikem, Poděbrady (1936) a slavné Kemeri (1937) -1. místo s Petrovem a Reshewským z USA. Salo Flohr také často navštěvoval Anglii. Pochutnal si na turnaji v Hastingsu, který na počátku třicátých let vyhrál třikrát za sebou!

Díky týmovému duchu se projevil jako velký bojovník na šachových olympiádách. Debutoval v Hamburku 1930. Tam dopomohl československému výběru ke stříbrné medaili ziskem 14,5/17! Na domácí půdě v Praze 1931 opět na první šachovnici získal 11 bodů z 18 a dovedl Československo k bronzové medaili. Ve Folkestone 1933 opět stříbrná! Z Varšavy 1935 si odnesl individuální zlatou medaili. Na šachových olympiádách celkově získal 60 bodů z 82 možných, což dělá fantastických 73 procent proti nejlepším hráčům světa.

V neposlední řadě se účastnil i šachových zápasů, jako například proti Euwemu (mistr světa 1935-1937, porazil Alechina) na 16 partií v roce 1932. I samotný Botvinnik se od něj hodně naučil - 1933. Jak se říká, Flohr ho vycepoval! Avšak po návratu si ho Alechin dobíral: „Ty jsi nedovedl porazit Botvinnika?“ Ať jeho památka dlouho žije v našich srdcích!

Salo se oženil v roce 1935. Zřejmě neudělal dobrou volbu, protože na otázku, co by na jeho místě udělal Botvinnik, kdyby mu zbýval jediný den života, odpověděl: „Věnoval bych ho rozvodu s Flohrovou ženou.“ Pochopitelně neměla pochopení pro Salovy záliby.

V roce 1937 ho FIDE nominovala jako oficiálního kandidáta proti Alechinovi v zápase o titul. V příštím roce patřil Flohr mezi osm elitních šachistů té doby, kteří byli pozvaní na turnaj AVRO, avšak on skončil poslední. To znamenalo definitivní konec jeho šancím na zápas s Alechinem.

Válka ho psychicky krutě zasáhla, kam se hnul, tam začalo bombardování. Na počátku roku 1939 odjel do Nizozemska, kde hrál v několika malých turnajích. Poté se svou rodinou odlétá do Švédska, kde se dělí o první cenu s Rudolfem Spielmannem na turnaji v Göteborgu. Nakonec mu zůstalo jediné východisko -emigrovat do SSSR s pomocí přítele Michaila Botvinnika. Tuto zemi znal ze svých návštěv, a proto doufal, že bude dobře přijat.

Po válce reprezentuje SSSR a vášnivě se věnuje simultánkám. Umírá 18. července 1983 v Moskvě. U příležitosti 100. výročí organizovaného šachu v Čechách uspořádal v roce 2005 Český šachový svaz anketu o nejlepšího tuzemského šachistu století. Flohr se zde umístil za Richardem Rétim a Vlastimilem Hortem na třetím místě. Ať jeho památka ještě dlouho žije v našich srdcích.

***

Na šachových olympiádách celkově získal 60 bodů z 82 možných

O autorovi| ROSTISLAV KOLÁŘ, Autor je publicista

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!