Čtvrtek 9. května 2024, svátek má Ctibor
130 let

Lidovky.cz

Vatikánská vábnička na peníze

Česko

Usmiřovací mise - Benedikt XVI. v Jeruzalémě navštívil posvátná místa křesťanů, muslimů i židů

Židé ani muslimové papeže zas tak nemilují, do Svaté země by ale měl přitáhnout poutníky.

JERUZALÉM Pro katolíky je cesta Benedikta XVI. do Svaté země hlavně náboženskou poutí. V Jeruzalémě ovšem návštěvu posuzují i z jiného úhlu - přítomnost papeže má hlavně podpořit turistický ruch a poutnické cesty a spolu s nimi zvýšit zisky zdejších podnikatelů.

„Papeže vítáme s otevřenou náručí. A s ním také turisty a poutníky, kterým jsme připraveni poskytnout ty nejlepší podmínky,“ říká izraelský ministr cestovního ruchu Stas Misežnikov. „Přímo s papežem má přijet patnáct tisíc poutníků. Později ale v důsledku jeho návštěvy očekáváme statisíce dalších,“ tvrdí.

V jeruzalémském Starém městě je většinou rušno i bez Benedikta XVI. Zástupy turistů teď ale ještě posílili ti, kdo sem dorazili jen a jen kvůli němu. „Přijeli jsme právě kvůli papežovi, na sedmidenní pouť,“ říká třiadvacetiletý Ital Paolo a chlubí se ikonou Panny Marie, kterou právě koupil v muslimské části města. „Dnes je Svatý otec v Jeruzalémě, a tak jsme tu i my. Ve středu pojede do Betléma a pak ho budeme následovat i tam. Potom do Nazaretu, i když nevím, jestli se nám podaří dostat se na jeho mši,“ usmívá se. Paolo přijel spolu s dalšími padesáti italskými katolíky a právě jeho přítomnost naplňuje očekávání ministra Misežnikova. Jeruzalémští obchodníci jsou ale zatím spíše opatrní.

„Poutníci? Kde jsou?“ „Čekali jsme příliv poutníků, hlavně Italů, s papežem ale nepřijel skoro nikdo,“ říká čtyřicátnice Nádira, recepční v arabském hotelu Christmas na východě města. „Máme tu méně lidí než jindy. Nevím, nezdá se, že by nějak podnítil turistiku,“ dodává. Ještě větší skepse zaznívá mezi židovskými obchodníky v západní části města. „Poutníci a turisté? A kde jsou?“ ptá se Jair, který prodává kosmetiku od Mrtvého moře na hlavní pěší zóně Jeruzaléma. „Možná to pomůže ve Starém městě, nám ale rozhodně ne. Půlka města je kvůli papežově bezpečnosti uzavřená pro auta, v rádiu od rána hlásí, ať se lidé do ulic vůbec nevydávají. Takže prodáváme ještě méně než normálně.“

Statistiky ale hovoří jinou řečí. Papežové podle nich opravdu mají na ekonomiku „Města míru“ vysoce pozitivní vliv. Od průlomové návštěvy Jana Pavla II. před devíti lety se zvýšil příliv křesťanů do Jeruzaléma o pětinu. Kladná čísla neohrozil ani dočasný propad návštěvnosti během palestinského povstání. Loni do Izraele a částečně i do palestinského Betléma přijely tři miliony turistů, z toho dvě třetiny křesťanů. Milion lidí přitom nepřicestoval jen za poznáním, ale z náboženských důvodů. „Ministerstvo turistiky investuje do obnovy a údržby křesťanských poutnických míst vysoké částky, před příjezdem papeže Benedikta XVI. na to vláda vyčlenila přes 40 milionů šekelů (okolo 200 milionů korun),“ zdůrazňuje ministr Misežnikov. „Neukazuje to jenom náš respekt k tomuto náboženství, ale i naději na rozvoj turistiky do budoucna.“

Čtěte „Neklidné poselství“ na str. 13

***

Papežova prosba od Zdi nářků

Bože věků všech, při své návštěvě Jeruzaléma, „města míru“, duchovního domova židů, křesťanů i muslimů, přináším před tebe radosti, naděje i touhy, strasti, utrpení i bolest všeho lidu tvého ze světa celého. Bože Abrahama, Izáka i Jákoba, vyslyš pláč trpících, vystrašených, o vše připravených; sešli mír svůj na tuto Svatou zemi, na Blízký východ, na celou lidskou rodinu; pohni srdcem všech, co provolávají jméno tvé, ať pokorně kráčí cestou spravedlnosti a soucitu. „Dobrý jest Hospodin těm, jenž očekávají na něj, duši té, kteráž ho hledá!“ (Pl 3,25)

O autorovi| Eva Turečková spolupracovnice LN na Blízkém východě

Autor: