Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Vazba je škraloup na celý život

Česko

Náprava křivd - Lidé nespravedlivě zavření ve vazbě by se mohli bez obstrukcí dočkat odškodnění

Na konci roku 2006 patřila Věra Jourová mezi populární „šibaly“. Dnes chce po státu miliony korun.

PRAHA Policie si pro Věru Jourovou přišla až k letadlu. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu ji 14. října 2006 zatkli na pražském ruzyňském letišti a obvinili z přijetí dvoumilionového úplatku.

Příštích 33 dní strávila dvaačtyřicetiletá expertka na získávání evropských dotací ve vazbě, o její vině prakticky nikdo nepochyboval. Policie se ovšem brzy zadrhla a musela nakonec připustit, že proti někdejší sociálnědemokratické náměstkyni ministra pro místní rozvoj nemá důkazy.

Nespravedlivé obvinění a medializace Jourové podle jejích slov naprosto zničily kariéru. Žena dnes rezignovaně tvrdí, že se s ní „škraloup potáhne celý život“. Na státu se proto domáhá omluvy a mnohamilionové náhrady škody. Za ušlou mzdu žádá 3.5 milionu korun, nemajetkovou újmu její advokát nyní vyčíslil dokonce na pět milionů.

Za neštěstí Jourové může podle jejích slov především jeden člověk - architekt Marek Řičář. Právě on prostřednictvím televize Nova upozornil na podzim 2006 na kauzu Budišov. Tedy na skupinku lidí, kteří údajně chtěli nadhodnocením ceny rekonstrukce zámku v Budišově převést třicet milionů korun z evropských fondů do vlastních kapes.

Policie se vzápětí pustila do díla a kromě Jourové posadila do cel i dnes již mrtvého starostu Budišova Ladislav Péťu, exšéfa sekretariátu sociálnědemokratických vlád Zdeňka Doležela a dalšího vládního úředníka Miloslava Řehulku. Ministerská náměstkyně Jourová měla podle policie inkasovat dvoumilionový úplatek za to, že skupině s tunelováním eurofondů pomohla. Stíhání Jourové policie definitivně ukončila v létě 2008, dva nezávislé audity zároveň potvrdily, že rekonstrukce budišovského zámku předražená nebyla. Vyšší cenu Jourová vysvětluje tím, že na její radu se žádost o dotaci rozšířila ze samotného budišovského zámku i na nedaleký zámek třebíčský.

Řehulku a Doležela, známého z kauzy Pět na stole v českých, pak ještě čekal soud kvůli tomu, že prý měli Řičáře vydírat. Ani tady se ale nikdy dostatek důkazů nenašel, a třebíčský okresní soud loni v létě oba muže osvobodil.

Zato samotného Řičáře, který se stále skrývá v programu pro ochranu svědků, policie obvinila z tunelování evropských fondů. Architekt se měl provinit tím, že nadsadil cenu zavádění internetu do několika podještědských obcí. Ministerstvo pro místní rozvoj později odhadlo, že cena Řičářem zpracovaného projektu nebyla ani milion korun. Od ministerstva ovšem přesto inkasoval patnáctimilionovou zálohu.

Jourová tvrdí, že důvodem pro její zatažení do korupční kauzy byl právě tento Řičářův obchod. „Bránila jsem tomu, aby si architekt Marek Řičář, který mě následně obvinil, nechal státní peníze - 15,5 milionu. Já byla ta, kdo rozhodl, že to bude vracet,“ říká žena. Krátce na to musela podle svých slov odejít z ministerstva a za deset měsíců šla rovnou do vazby.

Autor: