Satelity většinou vyrůstají bez odpovídajícího občanského vybavení a s nízkou estetickou a stavební kvalitou. Obyvatelé dojíždí do práce, školy či za nákupy po přeplněných výpadovkách. Před domy jim pak stojí dvě auta, alespoň jedno off-road. Představa příjemného klidného bydlení v zeleni bere za své. Společenská nehospodárnost výstavby a infrastruktury spolu s energetickou náročností samostatných domů je hrozivá.
Potenciál města se přitom nevyužívá dostatečně. Sídliště se na počátku éry nízkoenergetických domů stále revitalizují polovičatými způsoby. Klasických zdrojů energie přitom ubývá. I proto Evropský parlament schválil letos v květnu směrnici, podle níž stavby budou muset být od roku 2021 takzvaně aktivní: na úrovni pasivních domů s využitím obnovitelných zdrojů energie.
Co přát Brnu, jež má silnou základnou ekologických organizací a kde také působí Centrum pasivního domu? Ať je nejen ukázkou funkcionalistické architektury, ale ať se na něj lidé jezdí dívat i jako na vzorové zelené město s ekologickou a úspornou architekturou.
O autorovi| MOJMÍR HUDEC, architekt
Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání
Regionální mutace| Lidové noviny - Brno