Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Včely. Nová priorita politiků

Česko

Moravští včelaři stárnou a o úly nemá kdo pečovat

OLOMOUC/ZLÍN Kdo je největším přítelem moravských včel? Moravští politici. Už dlouho se péče o ně netěšila tak vysoké podpoře z veřejných rozpočtů jako nyní. Krajské úřady nabízejí dotace na obnovu chovů i příspěvky zcela novým chovatelům. Například ve Zlínském kraji rozdělí letos mezi včelaře 600 tisíc korun, přibližně o desetinu víc než vloni. Za tři roky, kdy včelaře podporují, tak pomohli celkem více než 150 žadatelům nakoupit 528 nových úlů a 285 včelstev, oznámila tamní radní Milena Kovaříková. Peníze na výrobu medu začali posílat také politici z Olomouce. Mezi začínající včelaře slibují na nákup základního vybavení a samotných včelstev rozdělit celkem půl milionu korun. Důvodem je podle náměstka hejtmana Pavla Horáka úbytek včelstev v regionu. Ta decimují nejen nemoci, včetně včelího moru, ale především to, že staří včelaři končí a mladí se na jejich místa nehrnou.

„Jenomže to má víc aspektů. Končí nejen včelaři, ale i jejich vybavení. To je ze dřeva a také má svou životnost a nový úl stojí až deset tisíc korun. A získat dotaci od kraje znamená velké papírování s nejistým výsledkem,“ poznamenala Alena Vondráková, jejíž dědeček poblíž Olomouce včelaří více než šedesát let. Výkupní ceny medu jsou přitom velice nízké a na obnovu vybavení získat peníze nepomohou. Úspěšní žadatelé o dotaci na Olomoucku mohou získaný příspěvek ve výši až patnáct tisíc korun využít na nákup úlů, včelstev, ochranných obleků a dalších pomůcek. To je víc než na Zlínsku - tam se částka pohybuje mezi pěti a deseti tisíci korunami.

Zlínský kraj letos evidoval 142 žádostí, nakonec podpořil šedesát začínajících včelařů, schválil i deset náhradníků. „Kdo chce včelařit, musí ho to především bavit. Pak se do toho pustí i bez dotací. Konečně, i my jsme tak začínali,“ míní zkušený včelař Leoš Gazda z Tlumačova na Zlínsku. Sám opečovává pětatřicet včelstev. „Pravda ale je, že včelaři stárnou, věkový průměr je hodně vysoký. Takže dotace těm začínajícím alespoň trochu pomohou. Vybavení je drahé, například medomet stojí v průměru okolo patnácti tisíc. Hlavně to však musejí dělat z lásky, protože nakonec je to práce, kterou vám nikdo nezaplatí,“ zdůraznil.

Střední Morava patří k regionům, které trápí včelí mor, při jehož zjištění je potřeba včelstva zlikvidovat. Tajemník Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka již dříve označil letošní rozšíření moru včelího plodu v České republice za největší od druhé světové války.

O tuzemský med je přitom mezi lidmi velký zájem. Preferují ho nejen ti, kteří vyznávají zdravý životní styl. „Med ze zahraničí bych v nějakém supermarketu nikdy nekoupila, i když asi by to bylo cenově výhodnější,“ míní například mladá maminka Jana Bezvodová z Brna.

***

Nový úl stojí až deset tisíc korun. Kraj nabízí dotace, ale znamená to velké papírování s nejistým výsledkem.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...