Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve hře je Kalouskovo jméno

Česko

Česko a Evropa - Končící předsednictví zanechalo v EU pachuť. A co výběr nového eurokomisaře?

Žhavým kandidátem na českého eurokomisaře je Jan Švejnar. Za jistých podmínek by to mohl být i exministr financí Miroslav Kalousek.

PRAHA Kandidátem na eurokomisaře mohl být Mirek Topolánek či Jiří Paroubek. Pouze ale za předpokladu, že by platila dohoda mezi oběma politiky učiněná před třemi měsíci.

Oba muži se ale podle informací LN rozhádali. Na scénu se tak dostávají nová jména. Členem evropské komise za Českou republiku se tak může stát podle informací LN například Jan Švejnar či Miroslav Kalousek. Zaznívá i jméno bývalého diplomata a vůbec prvního českého eurokomisaře Pavla Teličky.

„Původní dohoda mezi ODS a ČSSD zněla, že se eurokomisařem stane ten, kdo prohraje volby. Topolánek měl zájem o energetiku,“ řekl LN zdroj z ODS. Jeho slova potvrdil i jeden z čelných představitelů ČSSD.

„Dohoda, která obsahovala i věci, jako kdo obsadí posty ředitele České televize, Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, Českého rozhlasu či antimonopolního úřadu, už je ale pryč,“ dodal zdroj z Lidového domu.

Nejžhavějším kandidátem je tak podle něj nyní neúspěšný kandidát na prezidenta Švejnar. „Pokud předčasné volby nevyhraje ani jedna z velkých stran opravdu výrazně, tak budou ODS i ČSSD chtít ukázat vlídnou tvář a na jednom z těch jmen se dohodnou,“ poznamenal jeden z šéfů krajské organizace ČSSD.

„Je to v rovině spekulací. O této možnosti jsem neformálně slyšel. Není ale jasný obor, který by měl mít český eurokomisař na starosti,“ řekl LN Švejnar.

Kandidátem na eurokomisaře by mohl být podle informací LN i zakladatel nové politické strany TOP 09 Kalousek. „Pokud výrazněji vyhraje ODS a Kalousek ČSSD sebere část hlasů, tak se v kuloárech hlasitě hovoří, že to dostane jako odměnu,“ poznamenal zdroj z ODS.

„To je úplný nesmysl. My nejdeme s Karlem Schwarzenbergem do voleb, abychom někomu ubírali nebo přidávali. Chceme uspět a chvíli se snažit na domácí politické scéně. Já sám tu ambici nemám,“ řekl LN Kalousek. Předběžnou dohodu s Kalouskem odmítl i první místopředseda ODS David Vodrážka. „Takhle se politické obchody nedají dělat. Zatím to vypadá, že TOP 09 bude ubírat spíš nám,“ uvedl.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...