Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Ve sbírce poráží Morava Čechy

Česko

Tři králové vyrážejí do ulic, celkem jich budou letos tisíce

OSTRAVA České církevní diecéze se v Tříkrálové sbírce stále nedokázaly vyšplhat na úroveň Moravy. A organizátoři nejmasovější republikové sbírky tvrdí, že tomu tak podle všeho bude i letos.

Na Moravě je koledování mnohem usazenějším zvykem, tvrdí jeden z tradičních koledníků Lukáš Curylo, který je současně ředitelem Diecézní charity ostravskoopavské.

Už před devíti lety, kdy se koledníci poprvé rozešli pouze po olomoucké arcidiecézi, vybrali více než čtyři a půl milionu korun. Následující rok se už zapojilo všech osm diecézí v celé zemi – přesto se stále vždy nejvíce vykoleduje na Olomoucku, druhá příčka patří jižní Moravě a třetí Moravě severní a Slezsku.

Do sbírky se na Moravě zapojují tisíce lidí Tříkrálová sbírka stojí na nadšencích. A těch jsou na Moravě každoročně tisíce. Jen v Ostravě vyrazí koledovat v těchto dnech na tři stovky kolednických skupin. To znamená zhruba 1200 dobrovolníků.

Každý rokem začátkem ledna se tak i ředitel ostravské Charity Martin Pražák převleče do královského obleku a vyrazí koledovat do ostravských ulic. „Každým rokem se pokoušíme vymyslet něco nového. Obměňujeme obleky i koledy, letos jsme dokonce chtěli vzít s sebou i velblouda. Jenže v zoologické zahradě nám řekli, že velbloudi jsou hodně nebezpečná zvířata, a doporučili nám raději osla,“ tvrdí ředitel. Nakonec tak tři hlavní ostravští koledníci s sebou žádné zvíře neberou. „Ukázalo se to jako hodně složité a organizačně náročné,“ vysvětluje Pražák, proč se svého nápadu vzdali. Oslovi či jinému zvířeti tak ušetřili zastávku před biskupstvím, ostravskou radnicí a také před hejtmanstvím.

Spolu s Martinem Pražákem šel za dalšího z králů ředitel Diecézní charity Lukáš Curylo a členka Kongregace sester Dobrého pastýře Bernadette Fernando, původem ze Srí Lanky. Ta tradičně sehrává roli černého krále vzadu.

Ředitel a koledník Lukáš Curylo připomín, že tradice Tři králů je stará jako samo křesťanství. A to přesto, že se vlastně neví, kolik králů mělo k jesličkám s právě narozeným Ježíšem přijít, jak se jmenovali a zda to vůbec byli králové. Vbibli se hovoří pouze o mudrcích z východu. Výtěžek dostanou dobročinné organizace Výsledky humanitární Tříkrálové sbírky, která začíná v těchto dnech a končí 11. ledna, jsou již řadou let silnou finanční vzpruhou pro dobročinné katolické organizace. Jen v ostravsko-opavské diecézi dali dobrovolní dárci do kasiček koledníků více než deset milionů korun, nejčastěji v padesátikorunových a stokorunových bankovkách.

Martin Pražák se neobává, že by letošní výsledek koled ovlivnila panující finanční krize. „V kraji se míra nezaměstnanosti pohybuje nad pěti procenty. Někdy před pěti lety dosahovala šestnácti procent, a přesto jsme vykoledovali obdobné částky,“ argumentuje Pražák.

Celkem 65 procent vybraných prostředků sbírky se vrací do míst, kde byly peníze vykoledovány. Loni tak ostravská Charita mohla investovat 700 tisíc korun na zaplacení stavby a vybavení Hospice svatého Lukáše v Ostravě, který stále ještě potřebuje peníze na své dokončení. Další prostředky posloužily například na výstavbu zahradního altánu pro důchodce v charitním domově v Bohumíně.

Letos chtějí organizátoři sbírky financovat stavbu podkroví v domově svatého Václava v ostravských Heřmanicích nebo podpořit chráněné dílny v Kunčičkách. Pražák připomíná, že z těchto darů žijí i lidé, kteří vypadnou ze sociální sítě a nemají vůbec žádné příjmy. O jednoho takového muže pečuje Charita v domově pro lidi s duševním postižením v Krnově.

Protože se v minulých letech snažili různí falešní koledníci popularity Tříkrálové sbírky zneužít, musí organizátoři vymýšlet stále důmyslnější bezpečnostní opatření. Ta nyní spočívají i v tom, že vedoucí skupiny koledníků má na hrudi viditelnou identifikační průkazku s údaji ze svého občanského průkazu. „Dárci si identitu koledníka mohou zkontrolovat,“ zdůrazňuje Martin Hořínek, který je jedním z koordinátorů sbírky.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: