Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve Španělsku ubývá supů. EU jim „bere“ mršiny

Česko

MADRID Španělští supi strádají hlady – a regionální vláda v Madridu má v úmyslu něco s tím udělat. Zákony Evropské unie, jejichž cílem je zastavit šíření takzvané nemoci šílených krav (BSE), totiž vyžadují, aby se odklízely kusy uhynulého skotu, a to i v případě, že skot pošel z přirozených příčin. Supi tak nemají čím se živit.

Na problém upozornil Juan Carlos Atienza ze španělského ornitologického svazu. Zákon o odklízení mršin byl ve Španělsku zaveden v roce 2002.

Předsedkyně madridské regionální vlády Esperanza Aguirreová se dala začátkem týdne slyšet, že metropole má v úmyslu „zmírnit strádání“ těchto mrchožravých ptáků tím, že povolí, aby některé zdechliny nebyly likvidovány. Unie podle ní zvažuje změnu, která by některým regionům umožnila ponechávat uhynulý dobytek na místě.

„Pojde-li ovce nebo kráva na venkově, musíme dovolit, aby tam zdechlina zůstala a posloužila jako potrava pro supy,“ podtrhla Aguirreová. Zákony, které vyžadují likvidaci uhynulého skotu, jsou podle ní „z hygienického důvodu prospěšné, ale současně jsou proti přírodě“. Ornitolog Atienza rovněž upozornil, že supi – i když výjimečně – dnes hledají potravu na městských skládkách odpadků, na něž se vrhají poté, co popelářské vozy přivezou čerstvý náklad.

Nemoc šílených krav, nazvaná podle změn v chování dobytka, napadá nervový systém zvířat a je pro ně smrtelná. Nebezpečnost BSE zvyšuje její dlouhá inkubační doba srovnatelná s AIDS.

Konzumací tkání se jí mohou nakazit také lidé. Lidská forma se nazývá Creutzfeldt-Jakobova nemoc a stejně jako u zvířat může i u lidí skončit smrtí.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!