Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ve volebním spotu Bloku proti islamizaci shazují falešní muslimové seniorku. ČT podala trestní oznámení

Ukázka z předvolebního spotu Bloku proti islamizaci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukázka z předvolebního spotu Bloku proti islamizaci. | foto: printscreen youtube

PRAHA Česká televize musí před volbami podle zákona vysílat spoty všech kandidujících stran a hnutí. Video Bloku proti islamizaci, v němž vystupují falešní muslimové, však vyvolalo její pobouření. Veřejnoprávní televize proto žádala politické uskupení o jiný materiál k odvysílání. To ale její žádosti nevyhovělo, a tak veřejnoprávní médium podalo trestní oznámení i podnět k řešení Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.

Jde o video, kterým se Blok proti islamizaci „snaží upozornit na fakt, že stát má k dispozici jenom jednu hromadu peněz, jen jeden rozpočet“. Podle jeho členů je na voličích, zda-li budou podporovat „nelegální imigranty, často islamisty, nebo naše vlastní seniory“.

Podkopnou nohy a běží pryč

V překladu je jejich spot ale o tom, že se skupina lidí převlečených za muslimy hromadně rozeběhne směrem ke seniorce opírající se o chodítko a podkopne jí nohy. Ona pak leží na zemi, zatímco lidé zahalení v šátcích utíkají k ceduli s nápisem „výdej sociálních dávek“.

Komentář hnutí, jehož asi nejvýraznější členkou je Jana Volfová, bývalá poslankyně za ČSSD, říká: „Dvacátého a jednadvacatého října si budete moci vybrat, zda dát peníze našim dětem a seniorům, nebo muslimům a Afričanům“.

Veřejnoprávnímu médiu se materiál dodaný hnutím Blok proti islamizaci nepozdával, proto Česká televize vybídla politický subjekt k tomu, aby poskytli jiné video. 

Problematické video podsouvající xenofobní postoj vůči migrantům bylo odvysíláno na její obrazovce proti její vůli. A to společně se spoty dalších kandidujících subjektů před sněmovními volbami. 

Trestní oznámení

Hnutí ale jiný materiál neposkytlo. „V případě volebního spotu hnutí Blok proti islamizaci Česká televize v rámci svých zákonných možností vyzvala k dodání náhradního pořadu a podala trestní oznámení,“ komentovala pro server Lidovky.cz záležitost mluvčí České televize Karolína Blinková.

Česká televize navíc upozornila na možné porušení zákona i Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Vyjádření jejího předsedy redakce zjišťuje.

„Odpovědnost za obsah pořadů odvysílaných ve vyhrazeném bezplatně poskytnutém vysílacím čase v České televizi mají kandidující subjekty,“ dodala mluvčí. Citovala z takzvaných „procedurálních a technických podmínek“ pro vysílání předvolebních spotů. Reakci samotného hnutí redakce zjišťuje.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!