Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Ve stanici ruského metra přibyla slova o Leninovi

Česko

Moskvané se znovu přou o minulost. Po skandálu vyvolaném verši o Stalinovi vedení metra rozhodlo o tom, že na stěnu ve stanici Kurskaja ještě přidá část opěvující prvního vůdce SSSR.

MOSKVA/PRAHA Vedení moskevského metra pokračuje v historické rekonstrukci stanice Kurskaja, která vyvolala nebývalý politický skandál. Nejdříve se na stěnu vestibulu vrátila část ze sovětské hymny, kterou Sergej Michalkov složil v roce 1943.

Jak si tehdy doba žádala, opěvoval v ní dva nejvýznamnější bolševické vůdce, Josifa Vissarionoviče Stalina a Vladimira Iljiče Lenina.

V metru se jako první objevil verš o Stalinovi. Pobouřil ruské obránce lidských práv, bývalé politické vězně i část demokratické opozice. Radnice se raději od věci distancovala, protože vedení země se nevyjádřilo a jeho postoj nebyl znám.

Z minulých výroků premiéra Vladimira Putina je ale zřejmé, že SSSR a jeho čelné představitele premiér hanobit nedovolí a že mu různé památníky a artefakty připomínající komunistickou minulost Ruska nevadí.

Vedení metra povzbuzeno tolerancí nejvyšších představitelů v noci na sobotu doplnilo chybějící verše o Leninovi. Od této chvíle si cestující mohou na stěně přečíst stejná slova jako jejich dědečkové: „Skrz bouřky září nám slunce svobody a Lenin nám svítí na velkou cestu. Nás vychoval Stalin – k věrnosti lidu. Nadchl nás prací i hrdinstvím.“ Tato slova byla ze stanice metra odstraněna koncem 50. let minulého století, v období boje proti kultu osobnosti Stalina.

Cílem je údajně pouze návrat do původní podoby Vedení metra dnes tvrdí, že mu jde pouze o návrat k původní podobě stanice, která byla v roce 2001 zařazena mezi kulturní památky. Naopak členové ruské lidskoprávní organizace Memorial se domnívají, že se jedná o ideologickou provokaci. Další ochránci lidských práv ale nejsou jednotní. Někteří trvají na odstranění celého nápisu, jiným vadí Stalin, a s Leninem by se dokázali vyrovnat. Tento týden se k problému kupodivu velmi ostře vyjádřil i předseda komise moskevské dumy pro rozvoj města Michail MoskvinTarchanov. Podle něj nápis představuje část někdejšího „ďábelského“ Leninova plánu na „šíření sovětské propagandy v masách“.

Jeden z jeho kolegů však tvrdí: „Špatná, nebo dobrá, je to prostě naše historie a my si ji musíme připomínat.“ Hlavní architekt Moskvy Alexandr Kuzmin chce dokonce do vestibulu stanice Kurskaja vrátit Stalinovu sochu. Jeho argument je pádný: „Když už se restauruje, tak do konce, aby to nabylo původní podoby. A ne nějaká bílá místa vytvářet! Na první pohled tady Stalin chybí.“

***

„Když už se restauruje, tak do konce, aby to nabylo původní podoby. A ne nějaká bílá místa vytvářet! Stalin tady chybí.“

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby
Večerní parťák na koupací rituál: Vyhrajte balíček od sebamed Baby

Přebalit, vykoupat, umýt hlavu, pořádně promazat celé tělíčko... Skvělým parťákem pro takový večerní rituál je sebamed Baby. Sháníte-li jednoho...