Čtvrtek 16. května 2024, svátek má Přemysl
130 let

Lidovky.cz

Ve stínu Johna McCaina

Česko

Do voleb v USA zbývá poslední den – Volební štáby obou kandidátů finišují s kampaní

Cindy McCainová obětovala politice nejen rodinné peníze, ale i rodinný život.

PHOENIX (od zvláštního zpravodaje LN) Stává skromně v pozadí a sem tam mávne rukou. Lidem právem připadá, že se vedle svého manžela, Johna McCaina, cítí na předvolebních mítincích nesvá. Cindy McCainová, rozená Hensleyová, přitom v jeho politické kariéře sehrála klíčovou roli. Bez jejích peněz, či přesněji peněz jejího otce, svého času jednoho z nejbohatších mužů Arizony, by to měl McCain mnohem těžší.

Central Avenue, jak už název napovídá, je jednou z nejstarších ulic ve Phoenixu. Jinak ale vypadá v centru města a jinak o pár kilometrů dál na sever. Skrumáž z betonu a vyprahlá prašná staveniště střídají v centru palmy a pruhy pečlivě udržovaného trávníku. Cestou dál přibývá stromů a exotických keřů. A právě tady, v domě číslo 7110, si kdysi nechal postavit svůj dům Jim Hensley, Cindin otec.

Zvenku není nijak nápadný. Nízkou stavbu kryje z velké části vegetace, takže není jasné, jak je vlastně velká. Hensley nebyl z těch, kdo by dával bohatství nějak okatě najevo. Snad jen decentní sousoší čtyř vzpínajících se koní na trávníku před domem dává tušit, že majitel patřil k zámožnějším lidem.

„Když jsme tu se Cindy vyrůstaly, Phoenix byl ještě malé město,“ zavzpomínala Betsey Baylessová. „Hensleyovi byli dobře známí dík Jimově podniku, ale něco takového jako prominence se tenkrát nenosilo – na malém městě byl prominentní každý podnikatel.“

Jim Hensley se odjakživa toužil vypracovat. Napoprvé mu to ještě nevyšlo – společně s bratrem prodávali alkohol, ale sklouzli na šikmou plochu a Hensleyho bratr skončil za mřížemi (Jim vyvázl s podmínkou). Napodruhé už byl úspěšnější – získal licenci pivovaru Anheuser Bush a otevíral v Arizoně jeden obchod za druhým. Úspěch mu zaručil jednoduchý, ale geniální nápad investovat do velkých ledniček, z nichž si zákazníci brali už vychlazené pivo. Za dvacet let Hensley kontroloval přes 60 procent arizonského trhu s alkoholem...

Není proto divu, že svou dceru Cindy dobře zabezpečil. Její majetek se dnes odhaduje na sto milionů dolarů.

Hurá do Washingtonu Cindy se s Johnem McCainem seznámila na Havaji. On byl tehdy ještě ženatý (byť v rozvodovém řízení) a téměř o dvacet let starší. Byl oslavovaným hrdinou vietnamské války, v armádě měl ale v úmyslu nadobro skončit.

Krátce poté, co si vzal Cindy, začal pracovat pro Hensleyho. Objížděl Arizonu a pomáhal rozšířit jeho impérium. Právě tehdy získal spoustu užitečných kontaktů, které později využil ve své první politické kampani. „Už tehdy mluvil o tom, že by rád dělal politiku. Souviselo to s jeho dřívějším působením v Senátu (v 70. letech pracoval v Senátu jako konzultant, pozn. autora),“ řekl mi jeden z jeho asistentů Mark Buser.

Když si pak Cindy o pár let později nechala vyplatit balík peněz ze svého podílu na podniku, okamžitě je investovala do politické kariéry svého manžela. Koupila dům ve volebním okrsku republikánského kongresmana, který krátce předtím oznámil, že se stahuje z politiky. McCain jej tehdy v Kongresu nahradil a od té doby (od roku 1982) žije jen a jen politikou.

Raději se stáhnout Ten dům na Central Avenue už dnes McCainovým nepatří. Nedávno ho prodali a koupili si menší. Cindy k němu pojila řada příjemných, ale i nepříjemných vzpomínek. Ty příjemné se vázaly vesměs k jejímu dětství, ty nepříjemné k nedávné době, kdy tu žila sama se svými dětmi (dvěma syny a dcerou) a manžel za nimi přijížděl jen občas na víkendy.

„Byla prý tehdy dost osamělá. Ani se moc neukazovala mezi lidmi. Ale do Washingtonu se jí nechtělo,“ řekla mi Jenny, která vyrůstala o několik domů dál a teď sem jezdí navštěvovat rodiče.

Zdaleka nejvíc nepříjemných vzpomínek ale Cindy váže k přelomu 80. a 90. let, kdy si prošla peklem závislosti na sedativech. „Nějak jí to semlelo. Nic moc o tom ale nevím,“ přiznala Jenny. O problémech své ženy nevěděl ani McCain, natolik byl prý zaměstnaný politikou ve Washingtonu.

„Politika je jeho život. Vždycky se jí věnoval naplno,“ potvrdil Buser. Nakonec se s tím smířila i Cindy. A v roce 2000 s ním šla do prezidentských primárek. Tehdy ještě nadšeně, tak nadšeně, jak jen mohla. McCain kandidoval proti Georgi W. Bushovi a vedl si nadmíru dobře. Bushovi stratégové v čele s Karlem Rovem marně hledali nějakou jeho slabinu.

Když pak McCain suverénně vyhrál primárky v New Hampshire, vyrukovali se špínou, která nejvíc ranila jeho manželku. Obvolávali voliče v Jižní Karolíně a tvrdili jim, že děvče, které Cindy adoptovala v roce 1991 v Bangladéši, je ve skutečnosti McCainova nemanželská dcera. Věřte nebo ne, McCain v Jižní Karolíně prohrál.

Cindy tehdy ztratila chuť dál se v politice angažovat. „Divíte se jí? Já ne,“ krčila rameny její bývalá sousedka Betsey Baylessová.

Deník The New York Times přinesl před časem reportáž z mítinku Johna McCaina. Autor v ní trochu uštěpačně citoval útržek rozhovoru manželského páru ve středním věku. Žena se prý naklonila k manželovi a udiveně říkala: „Podívej se na Cindy. Vypadá, jako by z toho nebyla kdovíjak odvázaná...“

***

Boj

o Bílý dům

Do voleb zbývá 1 den

Jak si stojí kandidáti:

Obama 50 %

McCain 44 %

Pramen: Reuters/C-SPAN/Zogby

Autor: