Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Ve stopách cara Petra Velikého

Česko

Dmitrij Medveděv chce s pomocí EU modernizovat Rusko. Rušení víz se na summitu ukázalo nereálné

MOSKVA/PRAHA Ruskému prezidentovi Dmitriji Medveděvovi se daří naplňovat jeho sny - ovšem jen částečně.

Modernizaci země po vzoru cara Petra Velikého, který „otevíral okna do Evropy“, mu jeho evropští partneři schvalují. Bez víz ale Rusy do evropských zemí pustit nadále nechtějí.

Už pětadvacátý summit RuskoEU sice nepřinesl Moskvě vítězství na všech frontách, ale jedno z Medveděvových témat - modernizace Ruska - našlo u evropských lídrů odezvu. V Rostově na Donu, kde se schůzka konala, se totiž zrodil program s názvem Partnerství pro modernizaci. Jaké bude jeho dětství a dospívání, ale už tak jasné není.

Resetovat netřeba Rusové přišli s návrhem spolupráce v oblasti nejnovějších technologií už na předešlém summitu s EU, který se loni konal ve Stockholmu. Tentokrát dostali oficiálně zelenou. „Modernizace Ruska se musí stát realitou... Není zapotřebí nic,resetovat‘. Chceme se,rychle posunout vpřed‘,“ uvedl šéf EU Herman van Rompuy, který použil hned dva příměry. Ten první odkazoval na snahu amerického prezidenta Baracka Obamy o „resetování“ vztahů s Moskvou, ten druhý pak na tlačítko na přehrávačích zvuku a obrazu („fast forward“).

Sám prezident Medveděv je fanatickým milovníkem počítačové techniky a technickému pokroku přikládá velkou váhu. Pro tyto vlastnosti ho někteří ruští komentátoři srovnávají s carem Petrem Velikým, který se pokusil ze zaostalé říše vybudovat moderní evropskou velmoc.

Medveděv nyní usiluje především o spolupráci s evropskými špičkovými pracovišti, od níž si slibuje výměnu nejnovějších technologií. Vyzývá také ovšem unii, aby podpořila vstup Ruska do Světové obchodní organizace (WTO). A naopak odmítá stále častější kritiku nedodržování lidských práv v Rusku - je totiž přesvědčen o nutnosti „neukvapené“ a „svébytné ruské“ cesty k demokracii.

Jak ovšem poukazují mnozí komentátoři, na rozdíl od Evropy má Rusko v případě vzájemného nepochopení alternativu v podobě Číny. Apokud dá Moskva slibně se rozvíjejícímu partnerství s Pekingem přednost, pak se summity EU-Rusko stanou prakticky zbytečnými.

Prozatím je Medveděv nicméně ochoten otevřít Evropě obrovský ruský trh, zrušit řadu omezení pro zahraniční investory a potlačit protežování domácích firem v soutěži o lukrativní zakázky. Od unie na oplátku očekává výše zmíněnou podporu ruského přijetí do WTO. „Naše členství není žádná odměna, kterou nám nabízejí, když se budeme slušně chovat,“ zareagoval ruský prezident na výtky ohledně porušování lidských práv, které z Washingtonu často zaznívají. Už dříve podrážděně prohlásil, že „má dost čekání v předsíni“.

Medveděv: Evropa není na příliv Rusů připravena Zatímco proti vědecké a technické spolupráci nikdo nic zásadního nenamítá - dohodu o ochraně tajných informací také podepsaly obě strany bez řečí - vízový režim s Ruskem se evropským zemím rušit nechce. Ruští diplomaté prohlašují, že Moskva je připravena zrušit vízovou povinnost pro evropské země „třeba zítra“, většina členů EU ale nikoliv, což potvrdil i sám Medveděv. Hlavní překážkou jsou podle oficiální verze „nedobře zajištěné jižní hranice Ruska“.

Jde ale také o obavy z příliš volného pohybu ruské mafie po Evropě, průniku lidí z problémových republik severního Kavkazu či ruských „gastarbeiterů“, kteří by mohli zaplavit evropský pracovní trh. Nemluvě o zcela nekontrolovatelném přílivu agentů ruských tajných služeb.

Kromě toho Evropa upozorňuje na to, že Moskva při vydávání víz pro občany evropských států postupuje přísněji než většina států EU. „Je třeba se podívat pravdě do očí,“ konstatoval na závěrečné tiskové konferenci Medveděv. A dodal, že některé země EU nejsou na Rusy bez víz připraveny.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN