Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve středu přijdou bouřky s přívalovými dešti. Riziko požárů stále platí, varují meteorologové

Česko

  12:47
PRAHA - Ve středu odpoledne a večer přijdou do Česka s výjimkou západních Čech bouřky. Ojediněle mohou být silné, doprovázené přívalovými srážkami, nárazovým větrem nebo kroupami, vyplývá z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Praze a Jihomoravském kraji až do odvolání platí výstraha meteorologů na nebezpečí požárů.

(ilustrační snímek) foto: Petr TopičMAFRA

V noci na čtvrtek se sice počasí uklidní, přes den se ale mohou bouřky objevit znovu. „V noci na pátek zeslábnou. V bouřkách se ojediněle vyskytnout přívalové srážky kolem 30 milimetrů, nárazy větru kolem 20 metrů za sekundu a ojediněle kroupy,“ uvedli  meteorologové.

Přívalový déšť může zatopit sklepy a další níže položená místa. Lidé by kvůli nárazovému větru měli zajistit okna, dveře, zahradní nábytek, slunečníky či další volně položené věci. 

‚Požáry mohou vzniknout i při úděru bleskem‘

V důsledku dlouhotrvajícího tepla a sucha panuje v Česku zvýšené riziko vzniku požárů. „Vysoké riziko je zejména na jižní Moravě a v oblasti Prahy,“ uvádí výstraha. Pražský magistrát kvůli tomu v pondělí zakázal rozdělávat na území hlavního města ohně, což se dotklo organizovaných akcí i domácích táboráků při tradičním pálení čarodějnic. 

Kvůli zákazu zapalování ohně v Praze na Ladronce se akce musela obejít bez...
Lidé na zapálení ohně čekali marně. Magistrát zakázal pálit oheň v Praze kvůli...

I ve zbytku země by lidé neměli rozdělávat oheň ve volné přírodě, vypalovat trávu, odhazovat cigaretové nedopalky, používat přenosné vařiče a jiné zdroje otevřeného ohně. Podle meteorologů je dobré myslet i na úsporné nakládaní s vodou. „Požáry mohou vzniknout i při úderu bleskem,“ dodali.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat