Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve středu nám půjde o všechno

Česko

Kvalifikace MS 2010 - Čeští fotbalisté se chystají na zítřejší duel se Slovinskem

Klidné časy fotbalové reprezentace jsou minulostí. Obránce Marek Jankulovski (31) po porážce v Polsku přiznává, že se český tým musí poprvé ohlížet i na své konkurenty v kvalifikaci.

* Dlouho jste se na tabulku vůbec nemuseli dívat - buď jste byli první, nebo druzí. Teď na prvního ztrácíte šest bodů. Je to nezvyk?

Je fakt, že dřív nemuseli mít fanoušci obavy. Teď je to prostě jiné. Ostatní týmy sice nemají tolik hvězd, ale když do toho dají všechno, máme s nimi co dělat. Naštěstí ještě máme čas všechno napravit.

* Nalomilo hodně psychiku hráčů selhání v Polsku?

Obavy máme. Vstup do kvalifikace nebyl ideální, představovali jsme si, že budeme mít mnohem víc bodů. Hráli jsme sice dvakrát venku, ale to nás neomlouvá.

* Slovinci, váš zítřejší soupeř, jsou naopak v naprosté pohodě. Máte velký handicap?

Máme teď dva dny, ve kterých musíme znovu načerpat pohodu. Víme, že ve středu musíme vyhrát, abychom se vrátili zpět do hry. Nemá smysl o tom ale mluvit, musíme to ukázat na hřišti.

* Bude to zápas o všechno?

Z mého pohledu určitě. Když to nezvládneme, budeme mít jeden bod a Slovinci už deset. To by bylo nepříjemné, dotahovat takovou ztrátu by nebylo nic jednoduchého.

* Byla by i remíza neúspěchem?

Po dvou ztrátách venku a s jedním bodem na kontě by byla i plichta hrozně málo.

* Jak takové těžké a klíčové zápasy prožíváte?

Není to jednoduché na psychiku, ale takových zápasů jsme už odehráli hodně. Věřím, že to zvládneme a že nás podpoří i fanoušci.

* Dá se tlak srovnat s tím, který jste zažil v kvalifikační baráži?

Ne, tam jde o všechno, nemáte už šanci nic napravit. Teď víme, že výhry ve zbývajících podzimních zápasech nás vrátí zpět do hry.

* V AC Milán jste pod tlakem neustále. Je to podobné?

V klubu je to jiné. V AC Milán jste sice pod velkým tlakem pořád, ale u národního týmu víte, že když prohrajete, za týden to nemůžete napravit. Je méně času i zápasů.

* Máte za sebou už 70 reprezentačních startů. Vyrovnáváte se s porážkou lépe než mladí hráči?

Každá porážka mrzí a je jedno, jak dlouho jste v reprezentaci. Pro mě je to o to horší, že to pro mě vzhledem k věku může být poslední světový šampionát.

* Vyříkali jste si mezi sebou příčiny porážky v Polsku?

Ano, měli jsme na to dost času. Všichni dobře víme, že tenhle tým má na víc. Musí si to všichni uvědomit. Musíme do toho dát na hřišti něco navíc.

* Není chyba v tom, že nejste „hladoví“ po úspěchu jako kdysi?

Nevěřím, že by někdo z nás mohl být reprezentací přesycen. Mistrovství světa je pro každého velkou motivací, vždyť spousta hráčů si ho ještě nezahrála.

* V čem se tedy musíte zlepšit?

Je toho hodně. V Polsku nám chyběla agresivita, byli jsme hodně zalezlí vzadu. Musíme být odvážnější a hlavně rychlejší v přechodu do útoku.

* Jenže v tom vás hodně omezuje nefunkční hra v záloze.

Chybí nám tvůrce hry, kreativita teď prostě v záloze není. Máme dost záložníků, ale ty mají jiné přednosti. Chytrost v rozehrávce musíme nahradit něčím jiným,

* Napadá vás nějaké řešení?

Někdy stačí i rychlý míč od obránců. Někdy to není ani tak o myšlence, jako spíš o schopnosti soupeře rychle překvapit.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...