Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ve středu přibylo v Česku 14 tisíc potvrzených případů covidu-19. Jde o nejvyšší denní nárůst od 4. listopadu

Zdravotnice zapisuje výsledky v areálu pelhřimovské nemocnice, kde začalo testování na nemoc covid-19 prostřednictvím antigenních testů pro každého zájemce. Testování je hrazeno ze zdravotního pojištění. foto: ČTK

PRAHA - Ve středu přibylo v Česku 14 054 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to nejvyšší denní nárůst za posledních sedm týdnů a jeden z nejvyšších od březnového začátku epidemie. Před týdnem bylo nakažených o zhruba 5700 méně.
  8:12aktualizováno  11:34

Dál roste i podíl pozitivních testů - z více než 37 000 středečních testů byl prokázán koronavirus u 37,8 procenta z nich. Vyšší hodnotu měl tento ukazatel naposledy 4. listopadu.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška se na denním nárůstu nových případů podílí také plošné antigenní testování veřejnosti, které začalo 16. prosince. U antigenního testování dosahuje pozitivita pěti procent, což je podle Duškových údajů v průměru přes 1000 pozitivně testovaných denně. U PCR testů, na které chodí spíše lidé se žádankou od lékaře a samoplátci, je to podle Duška asi 30 procent.

Mluvčí ÚZIS Josef Tuček na dotaz serveru Lidovky.cz, zda podíl pozitivních testů není zkreslený tím, že se počítají pouze z PCR testů, nikoliv i z antigenních, uvedl následující: „Ano, určitou roli to hraje, proto nyní pracujeme na zohlednění antigenního testování.“

V nemocnicích bylo den před Štědrým dnem 4836 pacientů s covidem, o 160 méně než předchozí den. Do statistik přibylo dalších 112 úmrtí, celkem zemřelo v Česku 10 776 lidí nakažených koronavirem.

Od začátku epidemie se v republice prokazatelně potvrdil nový typ koronaviru u víc než 660 400 lidí. Téměř 84 procent z nich už se uzdravilo, nyní je nakažených 97 241. Většina z nich má mírný průběh nemoci nebo je úplně bez příznaků. Odborníci ale varují před tím, že počet hospitalizovaných včetně nakažených ve vážném stavu může v příštích dnech znovu výrazně stoupat.

Autoři: ,