Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Ve Vídni je možné půjčit si knížky ze skříní na ulici

Česko

VÍDEŇ Když si chce čtenář ve Vídni půjčit knihu, nemusí jen do veřejné knihovny, ale dostane ji i přímo na ulici. A to navíc zdarma. Bezplatné zapůjčení nabízí zájemcům pouliční Otevřená knihovna, jež stojí zatím na dvou místech rakouské metropole. Literaturu si mohou čtenáři z volně přístupné skříně nejen brát. Mohou do ní také přinést své knížky, které už nechtějí nebo pro ně doma nemají místo.

S nápadem přišel Frank Gassner. Nelíbilo se mu, že se veřejný prostor využívá většinou jen ke komerčním účelům. Zařídil si na úřadech potřebná povolení, speciální skříň na knihy navrhl a vyrobil, vytiskl si letáky a vše si i zaplatil. Stálo ho to asi 2200 eur (cca 55 tisíc korun). Na projektu Otevřená knihovna se podílí sdružení Werkimpuls, které vzniklo z Gassnerova popudu. Text na letáčku je v několika jazycích. Nechybí mezi nimi čeština: „knihy můžete odevzdat nebo vybrat, žádná registrace, žádné poplatky“.

Police schválně nakřivo První netradiční veřejná knihovna vyrostla letos v únoru v centru Vídně nedaleko ulice Mariahilferstrasse. Stojí na rohu Zieglergasse a Westbahnstrasse hned u zastávky tramvaje. Zůstat tu může zatím do poloviny roku 2012.

Skříňka s dveřmi z bezpečnostního skla se dá otevírat ze dvou stran. Do tří polic se vejde asi 250 knížek. „Skříň stojí trochu nakřivo. To je záměr. Dosáhne se tak lepší ochrany před nepřízní počasí. Knížky nevypadnou. Zavíraní dveří je snadnější a bezpečnější,“ popisuje Gassner.

Mnohé mladé i starší Vídeňany pouliční knihovna nadchla. Za šest měsíců si už našla svou stálou klientelu, která se neustále rozrůstá. „Stalo se tu z toho doslova místo společenských setkání. Bývá tu někdy i pět šest lidí najednou,“ pochvaluje si vídeňská důchodkyně Maria. Říká, že beletrie ji ani tak nezajímá, ráda má spíš odborné knížky.

Do polic je možné sáhnout pro klasiku, detektivky, ženské románky i cizojazyčné publikace. „Viděl jsem tu dětské knížky, bylo jich asi deset. Koukám - a ony jsou korejsky. Přinesla je korejská obec,“ vypráví další ze čtenářů.

Čtenáři sami nosí další knihy Přinesené knížky se opatří samolepkou s logem projektu. „Tím se dává najevo, že tyto knihy mají být trvale vyloučeny z koloběhu zboží, tedy ze směny za peníze,“ objasňuje Gassner. Podle něj by se časem měla vytvořit rovnováha mezi „braním a dáváním knížek“, takže by otevřená knihovna měla být soběstačná. To se začíná dařit. Mnozí čtenáři si totiž už nechodí do skříně na ulici jen knížku vybrat. Rovnou s sebou přinesou i několik dalších, které chtějí věnovat.

Otevřená knihovna v centru Vídně už není jediná. Nové kovové police s knížkami od června stojí i ve čtvrti Ottakring nedaleko vnitřního vídeňského okruhu Gürtel. Pořadatelům projektu navíc dělá radost umístění knihovničky hned vedle tržiště. Princip „můžete si knížky vzít a/nebo dát“ se tu tak prý střetává s principem trhu. Dvě nynější bezplatné pouliční knihovny nebudou poslední. V příštím roce by k nim měly přibýt dvě v dalších vídeňských čtvrtích.

Autor: