Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve Vítu je klid, dovnitř jen s lístkem

Česko

Turisté, kteří chtějí do katedrály, musí mít vstupenku na některý z prohlídkových okruhů. Hrad, správce i církev si rozhodnutí chválí

PRAHA Fronta před vchodem rychle mizí dovnitř, v chrámu je příjemné ticho. Cizinci, kteří nepřišli s výpravou a nemají vstupenky, si spořádaně prohlížejí oltáře a barevné okenní vitráže jen zpoza posledních lavic.

Takhle v pondělí vypadala katedrála sv. Víta na Hradčanech. V první den, kdy se za vstup do obří gotické stavby začalo opět platit.

Pár hloučků zahraničních turistů se se svými průvodci spořádaně prochází kolem bočních oltářů v katedrále. Za hlavní oltář vcházejí postupně, k přeplnění úzké chodbičky už nedochází. I to rozhodlo o opětovném začlenění budovy do placeného prohlídkového okruhu.

„Bylo to nedůstojné. Vstupné pomáhá regulovat počet návštěvníků. Turisté mohou za hlavním oltářem absolvovat výklad průvodců, aniž by byli tlačeni dalšími zvědavci,“ potvrzuje mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora. „A lidé, kteří se budou chtít jen pomodlit, budou mít opět klid na rozjímání,“ dodává s tím, že stejně jako dřív se věřící dostanou do katedrály zdarma.

První průzkum za týden S dobrou náladou se do pondělního rána probudil Václav Soukup, správce katedrály. „Můj první dojem? Že se to zklidnilo,“ hodnotí.

„V zadní části je větší klid. Průvodci to kvitují s povděkem. Říkají, že je dobře, že tam bude víc prostoru pro vyprávění,“ vysvětluje správce.

Když slyší otázku, jestli už první den zaznamenal rozdíl v zájmu turistů, jen se rozesměje. „Sčítání a průzkum udělám, až si to tento týden sedne,“ dodává.

Ale už včera bylo zaměstnancům hradní správy jasné, že udělali dobrý krok.

Jako kouzlem zmizely obří fronty, které před vchodem vznikaly kvůli extrémnímu náporu a kvůli nimž zaměstnanci museli vstup dovnitř omezovat. „Ode dneška je to jinak. Jdete do katedrály skoro bez zastavení,“ dívá se z okna své kanceláře Petr Macinka, mluvčí Hradu.

Podle něj se ale princip nijak nezměnil. „Sedmadevadesát procent všech návštěvníků katedrály jsou cizinci,“ vysvětluje. A ti prý vždycky chodili ve skupinkách s průvodcem a lístky na některý z prohlídkových okruhů.

Rozhodli památkáři O tom, že vstup do katedrály sv. Víta bude od pondělí 2. srpna opět možný jen se vstupenkou, rozhodli prezident Václav Klaus a arcibiskup Dominik Muka letos v květnu.

„Nejdůležitější důvod tohoto opatření byla alarmující zpráva památkářů. Ti varovali, že obrovské množství lidí uvnitř chrámu vytváří klima, které výrazně škodí celé historické části stavby a výrazně ji to poškozuje,“ vzpomíná Macinka.

Opravy by prý spolykaly tolik peněz, že to vůbec nemělo smysl. „Proto k nějakému kroku dojít muselo a zdá se, že tohle je správné řešení. Uvidíme, jestli se to osvědčí,“ dodává.

Celou katedrálu nyní turisté mohou navštívit se vstupenkami na malý (250 korun) a velký (350 korun) prohlídkový okruh. Nově je zpřístupněna i vyhlídková věž z bočního vchodu.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!