Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ve Volarech tekla po bouřce voda v ulicích, natekla i do sklepů. Hasiči evakuovali i letní tábor

V jihočeských Volarech tekla 14. srpna večer po bouřce s přívalovým deštěm voda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V jihočeských Volarech tekla 14. srpna večer po bouřce s přívalovým deštěm voda... | foto: ČTK

Volary (Prachaticko) V jihočeských Volarech tekla v pátek večer po bouřce s přívalovým deštěm voda v ulicích, zaplavila sklepy a přízemí některých rodinných domů. V nejnižším bodě podle místních lidí protékalo městem i tři čtvrtě metru vody. Asi hodinu po dešti voda opadla a silnice byla znovu průjezdná, řekl starosta Vít Pavlík. Pracovníci technických služeb od rána v ulicích uklízejí.

Podle informací, které má starosta od hasičů, voda zasáhla devět ulic. „Byl to rychlý přívalový déšť, dvě tři hodiny stresu. Naštěstí ta voda neměla takovou sílu, aby něco utrhla,“ uvedl starosta. Škody na soukromém majetku budou lidé teprve vyčíslovat.

Hasiči zasahovali ve Volarech v pátek večer 15krát, čerpali vodu ze sklepů nebo z přízemí domů. Události byly hlášené mezi 20:00 a 22:00, pak už nepřibývaly, řekl Vratislav Malý za jihočeské hasiče.

Kvůli bouřkám měli jihočeští hasiči v pátek večer okolo pěti desítek výjezdů. Kromě Volar čerpali vodu ze sklepů a pročišťovali kanalizace hlavně na Táborsku.

Dešťové přeháňky budou na území kraje i během soboty. Místy mohou být bouřky, ojediněle i silné, upozornil Český hydrometeorologický ústav. Nejvyšší denní teploty budou na jihu Čech 22 až 25 stupňů Celsia.

Hasiči evakuovali letní tábor

U Bystřice nad Pernštejnem evakuovali hasiči po bouřce v pátek večer 46 dětí a šest dospělých z letního tábora. Zázemí táborníci našli v základní škole v Bystřici, sdělila mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Kvůli bouřkám s větrem a přívalovými dešti zasahovali hasiči na Vysočině od pátečního odpoledne na čtyřech desítkách míst, u těchto událostí nebyl nikdo zraněný.

Kvůli stoupající hladině říčky Bystřice hasiči kontaktovali vedoucí všech letních táborů blízko řeky. O evakuaci tábora u zříceniny hradu Aueršperk rozhodli po 21:00, uvedla Musilová.

Středočeští hasiči měli 86 výjezdů

Kvůli pátečním bouřkám měli středočeští hasiči 86 výjezdů. Největší komplikace počasí způsobilo v okresech Praha-východ, Kutná Hora a Mělník. Hasiči pomáhali s odčerpáváním vody, s odstraňováním spadlých stromů a větví a také s odstraňováním nebezpečných stavů, což jsou například poškozené střechy budov a podobně. V kempu v Chrustenicích na Berounsku říčka Loděnice zaplavila kemp a okolní domy, sdělil mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Nejvíce zatížené bylo krajské středisko hasičů mezi 18:00 a 19:00, kdy bylo nahlášeno 31 mimořádných událostí. „To je téměř stejný počet, jaký v průměrný den řešíme za 24 hodin,“ uvedl Gabriel.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Švédsko (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Švédsko (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Švédsko (ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...