Středa 15. května 2024, svátek má Žofie
130 let

Lidovky.cz

Vědci: Leťme k Marsu, Měsíc nás zdrží

Česko

WASHINGTON Před čtyřmi roky rozhodl americký prezident George Bush, že se Američané do roku 2020 znovu pokusí přistát na Měsíci a vybudovat tam stálou základnu. Proti tomuto plánu však v řadách amerických astronomů zaznívají stále častěji kritické hlasy. Lunární program je podle nich příliš nákladný, vědecky nezajímavý a jen oddálí cestu na Mars.

Podle Bushe mají zkušenosti z pobytu na Měsíci pomoci americkému Národnímu úřadu pro letectví a vesmír (NASA) při dobývání „rudé planety“ a dalších, vzdálenějších cílů v kosmu. Řada odborníků s tím však nesouhlasí.

„Měsíc je už záležitostí včerejška,“ míní například Lou Friedman, vedoucí Planetární společnosti, největší nevládní organizace v USA zkoumající vesmír. Jeho názor sdílí i Pascal Lee z Amesova výzkumného střediska NASA v Kalifornii. „Obávám se, že nás návrat na Měsíc příliš zdrží a vydáme za to mnoho peněz, a tak ztratíme ze zřetele Mars,“ říká americký vědec.

Místo toho by se podle něj měly Spojené státy soustředit rovnou na dobytí Marsu. Příprava takového letu by sice byla náročnější, dražší a časově delší než cesta lidské posádky na Měsíc, NASA by ale mohl začít na marsovských měsících Phobu a Deimu. „Pokud bychom kosmické lodě, které mají astronauty dopravit na Měsíc, jen trochu vylepšili, mohli bychom s nimi doletět například na Phobos,“ je přesvědčen Lee.

Z celkového hlediska by to podle něj bylo efektivnější a nakonec i levnější. „Náš Měsíc je sice blíž Zemi než měsíce Marsu, je na něm ale také větší přitažlivost,“ vysvětluje Lee. Pro let by stačilo mnohem méně paliva. „Je tak levnější poslat jeden kilogram vybavení na povrch Phobu než na Měsíc,“ tvrdí expert NASA.

Stoupenci „marsovské“ varianty se navíc domnívají, že pro dobytí Marsu by se podařilo snadněji vzbudit nadšení veřejnosti.

Jiní odborníci naopak upřednostňují přistání na některém z asteroidů. K nim se řadí kupříkladu Rusty Schweickart. Tento veterán kosmických letů, který byl v roce 1969 členem posádky Apolla 9, se domnívá, že nový modul Orion, připravovaný k přistání na Měsíci, by bylo možné využít i k letu k asteroidu a vyšlo by to NASA levněji. Pro tuto variantu je také vedoucí projektu studia blízkozemních asteroidů Bob Farquhar. Odstartovat k takovému vesmírnému tělesu by podle něj Američané mohli v roce 2025 a let by trval pět měsíců.

„Měsíc je slepá ulička,“ konstatuje Farquhar. Nepůjde podle něj o slibovaný odrazový můstek k Marsu, ale spíš klacek pod nohy.

Nástupce George Bushe v Bílém domě by podle odpůrců cesty na Měsíc neměl vesmírné plány současného amerického prezidenta zcela zrušit, ale spíš NASA konkrétně určit, čím je má nahradit. Prvním krokem by mělo být anulování projektu stálé základny na Měsíci. Pozdě na to podle nich zatím není. NASA stále ještě neuzavřel závazné kontrakty na řadu součástí lunární mise.

Nejdále zatím pokročily práce na modulu Orion, na jehož vývoji se podílí několik soukromých firem.

***

Lodě, které mají astronauty dopravit na Měsíc, by s mírnými vylepšeními mohly doletět třeba na Phobos

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...