Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Vědci: Meteorit nákazu nepřinesl

Česko

LIMA Přirozené příčiny mají podle vědců potíže Peruánců z jihovýchodní části země, kam v sobotu dopadl meteorit. Stovky lidí si po dopadu kosmického tělesa stěžovaly na nevolnost, bolesti hlavy a zvracení. Vědci však jsou vůči „nákaze z vesmíru“ skeptičtí, pochybují i o tom, že by pevný meteorit mohl přinést na Zemi nějaké významnější množství jakéhokoli plynu.

Odborník peruánského Geologického, báňského a metalurgického ústavu José Mechare agentuře AP potvrdil, že podle rozboru zbytkových úlomků byl dopadlý meteorit výslovně skalnatý. Vření vody, která vzápětí naplnila pět metrů hluboký kráter, trvalo podle něj jen asi deset minut a lze to vysvětlit teplem, které se uvolnilo nárazem asi metrového balvanu do země. Vědci odebrali vzorek vody z kráteru, až do dokončení rozboru si ale nemohou být „naprosto jisti“, že nebyla kontaminována, jak jsou přesvědčeni okolní rolníci, uvedl Mechare.

Lékařský tým, který se dostavil na místo dopadu, neshledal žádné důkazy, že by meteorit způsobil jakoukoli nákazu okolních obyvatel. Nebyly nalezeny ani stopy po případné radioaktivitě. Rolníci žijící v okolí však tvrdí, že nejméně hodinu po dopadu cítili ve vzduchu sirné výpary, které vyvolávaly dávení a bolesti hlavy.

Podle člena lékařského týmu na místě Modesta Montoyi ale může jít o potíže psychosomatického charakteru, tedy že fyziologické procesy lidí byly ovlivněny duševním stresem. „Dopad meteoritu doprovázejí hrozivé zvuky. Ty možná lidi vystrašily,“ říká. Stejným způsobem vysvětluje i stížnosti rolníků, že část dobytka přestala po dopadu přijímat potravu. Expertka na meteority Ursula Marvinová tvrdí, že pokud byli lidé přiotráveni, mohlo to být vdechováním prachu, který náraz vymrštil do ovzduší. Jiné řešení, ovšem také zcela pozemské, navrhl německý vědec Michael Khan z Evropského střediska pro kosmické operace (ESOC). Poukazuje na to, že meteorit dopadl do poměrně bažinaté krajiny a mohl uvolnit pod povrchem nahromaděné bahenní nebo rašelinné plyny.

Autor: