Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci objevili další variantu viru HIV-1

Česko

PAŘÍŽ Tým francouzských virologů identifikoval u pacientky z Kamerunu novou variantu viru HIV typu 1. Geneticky je tento virus velmi blízký nedávno objevenému gorilímu viru SIVgor. Výsledky výzkumu v neděli zveřejnil odborný časopis Nature Medicine.

Existují dva typy viru: HIV-1, který způsobuje většinu případů onemocnění AIDS, a méně častý HIV-2. HIV-1 je rozdělen na tři skupiny: M, která stojí za světovou pandemií, a O a N. Poslední dva typy jsou velmi vzácné.

Nová varianta, objevená týmem Jeana-Christopha Plantiera z Národního střediska pro výzkum lidské imunitní nedostatečnosti v Rouenu, se zdá být prototypem nové skupiny typu HIV-1. Vědci ji nazvali skupina P.

Virus HIV-1 je spojen s virem imunitní nedostatečnosti u šimpanze. Gorilí SIV může být u zrodu skupiny N, řekla agentuře AFP jedna z autorek výzkumu Marie Leozová. Pokud jde o novou variantu, je jí gorilí SIV nyní nejbližší, uvedla. Je však podle ní dosti obtížné určit dobu, kdy k této transmisi došlo. Teprve nedlouho je známo, že gorila se rovněž může nakazit virem SIV, máme tedy k dispozici jen velmi málo kmenů, uvedla Leozová.

Nová varianta byla identifikována u pacientky pocházející z Kamerunu. Vědci nejprve mysleli, že by vir mohl patřit ke skupině O, ale kompletní studium jeho genomu umožnilo zjistit, že jde o novou skupinu.

Význam nové skupiny P by mohl být na stejné úrovni jako u skupiny O, uvedla Marie Leozová. Skupina O představuje jedno procento infekcí HIV v Kamerunu, ve Francii je to stovka pacientů. Jde o vzácné případy, avšak nelze je opomíjet, protože tato skupina se těžko diagnostikuje a léčí, zdůraznila.

Ženě, u níž byla nová varianta objevena, se daří dobře. Podrobila se léčbě, na kterou velmi dobře reagovala. Je málo pravděpodobné, že by tato pacientka byla - vzhledem ke svému životnímu stylu -ojedinělým případem, soudí Leozová. Podle jejího názoru získala tento kmen od jiných osob, nepochybně v Kamerunu. Tam je tedy také třeba hledat další případy.

Autor: