Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vědci objevili nový portrét W. A. Mozarta

Česko

LONDÝN/PRAHA Vzácný portrét Wolfganga Amadea Mozarta byl po 200 letech prohlášen za autentický. Zpravodajskému serveru BBC News to potvrdil expert na danou problematiku. Profesor Cliff Eisen z londýnské King’s College se snažil více než rok potvrdit, že na nalezeném portrétu je opravdu Mozart, který zemřel v roce 1791.

„Jedná se pravděpodobně o nejdůležitější Mozartův portrét, který byl objeven od skladatelovy smrti,“ řekl Eisen. Obraz přitáhl pozornost až ve chvíli, kdy ho koupil jeden americký sběratel v roce 2005.

Autor portrétu vyobrazil Mozarta z profilu, v červeném sáčku. Profesor Eisen tvrdí, že sáčko je úplně stejné jako to, které skladatel popsal svému otci v dopise z 28. září 1782.

Portrét za serenádu „Neexistuje mnoho autentických Mozartových portrétů z posledních deseti let jeho života. Tento objev je nesporně velmi významný,“ řekl profesor Simon Keefe z univerzity v Sheffieldu.

Experti datují obraz do období kolem roku 1783 a jeho autorem měl být rakouský umělec Joseph Hickel. Dílo měla údajně dříve vlastnit rodina Johanna Lorenze Hagenauera, blízkého přítele a Mozartova bývalého domácího v rakouském Salcburku. Podle rodinné historky se traduje, že Hickel daroval tento portrét Mozartovi poté, co zkomponoval serenádu K375 pro jednoho člena Hickelovy rodiny.

Profesor Eisen tvrdí, že existují pouze tři další autentické portréty Mozartových „vídeňských let“ (1781-1791).

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat