Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Vědci probudili bakterii ze spánku pod ledem

Česko

FILADELFIE, USA Strávila 120 tisíc let v ledovém loži. Pak ji čekalo šetrné buzení v laboratoři. Nyní se má miniaturní bakterie čile k světu.

Tým vedený Jennifer LovelandovouCurtzeovou z Pensylvánské státní univerzity oživil bakterii nalezenou v Grónsku v hloubce více než tři kilometry. Jde navíc o zcela nový druh, který dostal jméno Herminiimonas glaciei, uvádějí američtí vědci v posledním časopisu International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology.

Nalezený mikroorganismus je velmi malý. Když ho například srovnáme s bakterií Escherichia coli, která žije v tlustém střevě a pomáhá vyrábět inzulin, bude vypadat jako trpaslík vedle obra. Herminiimonas glaciei je totiž desetkrát až padesátkrát menší než Escherichia coli.

Nově objevená bakterie má tvar miniaturní tyčinky a tu ještě navíc „zdobí“ tenké bičíky - vlákna, která mikroorganismu usnadňují pohyb. Patří do rodu Herminiimonas, jehož zástupci se běžně vyskytují v půdě nebo znečištěné vodě.

Z grónského mrazu do „vyhřáté“ laboratoře Během výzkumného vrtu byly z hloubky 3042 metrů odebrány vzorky ledu starého 120 tisíc let. Z něho vědci postupně vyizolovali vzorky bakterií. Následně zahájili zdlouhavý proces vedoucí k jejich oživení.

Vzorky přesunuli z drsného grónského mrazu do prostředí s relativně příjemnějším klimatem. Nejprve je drželi pod dobu sedmi měsíců v inkubátoru se stabilní teplotou dva stupně Celsia. Následně bakteriím ještě trošku „přitopili“: během dalších více než čtyř měsíců jim dopřáli „vyhřívání se“ v pěti stupních Celsia. A úspěch se dostavil. Kolonie bakterií se probudila z hibernace a dostala dokonce „zdravější“ barvu. Bílou a žlutohnědou nahradila purpurově hnědá.

Jelikož si bakterie vystačí s velmi malým množstvím kyslíku i omezeným množstvím živin, a navíc dovede přežít silný mráz i vysoký tlak, začali o ní vědci hned uvažovat jako o vhodném adeptovi pro studium možného mimozemského života.

Domnívají se, že právě její trpasličí rozměry jí pomohly přečkat tisíce let v tak nehostinném místě. „Právě extrémně mrazivé prostředí je výborným modelem pro studium života mimo naši planetu,“ pochvaluje si Jennifer Lovelandová-Curtzeová v ScienceDaily.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...