Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Vědec za rusovlasou špionku

Česko

Konec špionážní ságy? Z Ruska byl včera odvezen jaderný fyzik, výměna špionů zřejmě začala

Rusko a Spojené státy spustily rozsáhlou výměnu špionů. Do Moskvy z USA míří Anna Chapmanová, opačným směrem se vydal jaderný vědec Igor Suťagin.

MOSKVA/PRAHA Největší výměna špionů v historii rusko-amerických vztahů včera začala. Do Moskvy má ze Spojených států putovat Anna Chapmanová (Kuščenková), kterou americká prokuratura spolu s deseti dalšími osobami obvinila ze spiknutí a praní špinavých peněz.

Opačným směrem se už včera po jedenácti letech strávených v ruské trestanecké kolonii kvůli špionáži a vlastizradě vydal jaderný vědec Igor Suťagin. Podle jeho advokátky Anny Stavické přistál ve Vídni. Detaily celé operace se velmi tají, s čímž všichni předem vyslovili souhlas.

Stavická potvrdila, že Suťagin musel před výměnou podepsat doznání viny, čemuž po jedenáct let vzdoroval. V opačném případě by ale nemohl být vyměněn. Ruští obránci lidských práv o jeho nevinně ale nadále nepochybují. Ruské sdělovací prostředky ovšem naznačují, že USA by Annu Chapmanovou, rusovlasou osmadvacetiletou krasavici, za nevinného určitě nevyměnily. Zástupce předsedy bezpečnostního výboru ruské dumy Gennadij Gudko prohlásil, že zájem USA o Suťagina je jasným důkazem viny ruského vědce. Lidskoprávní organizace ale argumentují tím, že i v minulosti Američané často měnili skutečné ruské špiony za sovětské politické vězně.

V Rusku se spekuluje, kdo další z vězňů by mohl být vyměněn za ruské rozvědčíky. Mezi odsouzenými za špionáž a vlastizradu panovala krajní nervozita. Hovoří se mimo jiné o bývalém plukovníkovi vojenské rozvědky Sergeji Skripalovi, který byl v roce 2006 usvědčen ze špionáže a odsouzen k třinácti letům vězení, a bývalém pracovníkovi ruské zahraniční rozvědky Alexandru Zaporožském, který byl v roce 2003 ze stejného důvodu odsouzen k osmnácti letům odnětí svobody. Další jméno na neoficiálním seznamu je Alexandr Sypačov, údajný americký agent, kterého ruský soud poslal v roce 2002 na osm let za mříže. Odsouzený za špionáž ve prospěch Číny, fyzik Valentin Danilov, který je rovněž pokládán za politického vězně, už případnou výměnu odmítl. Podle advokátky Stavické měla seznam sestavit americká strana. Údajně s ním byl Suťagin seznámen a jistým ruským představitelem tajných služeb mu bylo řečeno, že pokud nebude souhlasit s výměnou on, nebude vyměněn nikdo. Suťagin tak měl v rukou osud dalších devíti vězňů. Podobné výměny se uskutečňovaly i před rozpadem SSSR. Zřejmě největší akcí tohoto druhu byla pravděpodobně výměna v polovině osmdesátých let, když v Polsku bylo osvobozeno 23 amerických agentů, na Západě pak čtyři špioni východoevropských zemí. Komunistické impérium se tehdy ale zásadně vězňů neptalo, zda chtějí, či nechtějí putovat na Západ, dokonce je o svém plánu vyměnit je za své lidi zadržené v západních zemích ani neinformovalo. Výměny se také netýkaly jen špionů, ale především sovětských disidentů, které západní země za zatčené ruské agenty ochotně měnily.

***

RUSKÁ NABÍDKA

V souvislosti s možnou výměnou špionů se včera mluvilo také o těchto lidech uvězněných v Rusku: * SERGEJ SKRIPAL Penzionovaný důstojník ruské vojenské rozvědky (GRU) byl zatčen v prosinci 2004 a v srpnu 2006 byl odsouzen k 13 letům vězení za špionáž pro britskou tajnou službou MI6. * ALEXANDR SYPAČOV Tento důstojník ruské zahraniční rozvědky (SVR) byl v listopadu 2002 odsouzen k osmi letům odnětí svobody za špionáž pro CIA. * ALEXANDR ZAPOROŽSKIJ Bývalý agent SVR po odchodu do důchodu v roce 1997 odjel do Spojených států, kde údajně vyzradil informace o ruských tajných službách. Po návratu do Ruska byl zatčen a v roce 2003 byl odsouzen k 18 letům vězení.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN